Anunțul SCN1054629 pentru Servicii de prevenire si combatere a inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazile/drumurile de pe raza Comunei Bolintin Deal, judetul Giurgiu este publicat de COMUNA BOLINTIN DEAL și este încadrat la codul CPV 90620000-9 – Servicii de deszapezire (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese COMUNA BOLINTIN DEAL Cod de identificare fiscala: 5843129; Adresa: Strada: BULEVARDUL REPUBLICII, nr. 26; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Bolintin-Deal; Cod NUTS: RO314 Giurgiu; Cod postal: 087015; Tara: Romania; Persoana de contact: EMILIAN BANICA; Telefon: 40 ••• ••• 74; Fax: 40 ••• ••• 74; E-mail: c•••@y•••.com; Adresa internet: (URL) http://www.primariabolintindeal.ro/; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii publice generale
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Servicii de prevenire si combatere a inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazile/drumurile de pe raza Comunei Bolintin Deal, judetul Giurgiu Numar referinta: 5843129201905 II.1.2) Cod CPV principal 90620000-9 Servicii de deszapezire (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Servicii / Servicii in afara celor cuprinse in Anexa II II.1.4) Descrierea succinta Obiectul contractului îl reprezintă prestarea serviciilor pentru prevenirea si combaterea inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazile/drumurile de pe raza Comunei Bolintin Deal (Sat Mihai Voda si Sat Bolintin Deal), judetul Giurgiu. Cerintele minime pe baza carora se va intocmi de catre ofertanti propunerea tehnica si financiara se regasesc in Caietul de sarcini. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 6. In conformitate cu prev. art.I pct. 20 din OUG 107/2017, termenul in care Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare este cu 4 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor sau solicitarilor de participare. II.1.5) Valoarea totala estimate Intervalul intre : 238940 si 810740; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 90620000-9 Servicii de deszapezire (Rev.2) Cod CPV suplimentar: - II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO314 Giurgiu Locul principal de executare: COMUNA BOLINTIN DEALCOMUNA BOLINTIN DEAL II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) In vederea asigurarii circulatiei rutiere si pietonale in Comuna Bolintin Deal in conditii de siguranta in timpul iernii, sunt necesare a fi prestate o serie de servicii care sa conduca la prevenirea si combaterea lunecusului si a inzapezirii acestora. Modul de organizare a interventiilor, de actionare in timp si spatiu, de evidentiere si informare a acestora, sunt prevazute in ”Normativ privind prevenirea si combaterea inzapezirii drumurilor publice” indicativ AND nr 525-2013, aprobat prin Ordinul Ministrului delegat pentru proiecte de infrastructura si investitii straine si al Ministrului Dezvoltarii Regionale și Administrației publice nr. 289/2.170/2013. Autoritatea contractantă dorește atribuirea unui acord-cadru, incheiat cu un singur operator economic pt serviciile de prevenire si combatere a inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazile/drumurile de pe raza Comunei Bolintin Deal, pe o durată de 24 luni. Se vor incheia 2 contracte subsecvente: pentru perioada de iarna 2019-2020 (01.11.2019 – 31.03.2020), si respectiv 2020-2021 (01.11.2020 – 31.03.2021). In conditiile in care va exista o prognaza INMH pentru alte perioade decat cele prevazute mai sus, serviciile de deszapezire vor fi prestate conform prognozei. Utilajele minime solicitate pentru prestarea serviciilor de deszapezire , cantitatile si zonele se regasesc in caietul de sarcini atasat prezentei documentatii. Valoarea maxima total estimata a acordului-cadru in urma consultarii de piata derulata de catre Autoritatea Contractanta si luand in considerare limitele bugetare alocate pentru anul 2019 este de 810.740 lei fara TVA, in timp ce valoarea minima este de 238.940 lei fara TVA. Cerintele minime pe baza carora se va intocmi de catre ofertanti propunerea tehnica si financiara se regasesc in Caietul de carcini. II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu II.2.14) Informatii suplimentare -
Servicii de prevenire si combatere a inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazile/drumurile de pe raza Comunei Bolintin Deal, judetul Giurgiu Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese COMUNA BOLINTIN DEAL Cod de identificare fiscala: 5843129; Adresa: Strada: BULEVARDUL REPUBLICII, nr. 26; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Bolintin-Deal; Cod NUTS: RO314 Giurgiu; Cod postal: 087015; Tara: Romania; Persoana de contact: EMILIAN BANICA; Telefon: 40 ••• ••• 74; Fax: 40 ••• ••• 74; E-mail: c•••@y•••.com; Adresa internet: (URL) http://www.primariabolintindeal.ro/; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Autoritat
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
90620000-9 - Servicii de deszapezire (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 90620000-9 pornind de la SCN1054629.
Autoritate contractantă
COMUNA BOLINTIN DEAL
Explorează și alte anunțuri publicate de COMUNA BOLINTIN DEAL.
Cuvinte-cheie din titlu
Servicii de prevenire si combatere a inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazile/drumurile de pe raza Comunei Bolintin Deal, judetul Giurgiu
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1054629.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Cerinta 1 Ofertanții, asociatii, terții susținători și subcontractanții NU trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstarata indeplinirea cerintei: • Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. DUAE se va depune, dupa caz, si de catre asociati, terti sustinatori si subcontractanti. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza a fi prezentate la la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: 1.• certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentarii; 2.• cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; 3.• dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice; 4.• alte documente edificatoare, dupa caz. Atenționări speciale: În cazul depunerii unei oferte în asociere, fiecare membru al asocierii are obligatia de a demonstra îndeplinirea cerintei prin prezentarea documentelor justificative, la solicitarea autoritatii contractante, in situatia in care este operatorul economic clasat pe locul 1 in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia, sau acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz. Nedepunerea acestora odată cu DUAE, constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertențe de formă ale informațiilor cuprinse în secțiunile DUAE, atât ale ofertantului/candidatului, cât și ale subcontractantului/terțului susținător, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire. DUAE va fi configurat de către autoritatea contractantă direct în SEAP la definirea documentației de atribuire. Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. Încadrarea în situațiile prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică. Cerinta 2 Declaratie privind neîncadrarea în situatiile potential generatoare de conflict de interese asa cum sunt definite la art. 59-60 din Legea privind achizitiile nr 98/2016. Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 60 din Legea 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: - Declaratia pe propria raspundere privind în situatiile prevazute la art. 59- 60 SE VA PREZENTA ODATA CU DEPUNEREA DUAE, de catre toti operatorii economici (Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii). Persoane responsabile cu atribuirea contractului din partea Autoritatii Contractante precum si persoanele din cadrul autoritatii contractante ce pot influenta continutul documentatiei de atribuire si/sau procedura de atribuire sunt: Banica Emilian –Primar, Oprescu Costel - Viceprimar, Grigore Neluta - Secretar General, Constantin Lilica-Sef Birou Financiar, Melinte Catalina – Inspector Viza CFP, Anton Florin – Inspector urbanism, Dinu Constantin – Inspector Registru Agricol, Tudor Constantin – Sef SVSU, Danciu Alina Marinela – Referent, Radu Iuliana - Inspector Taxe si Impozite, Marica Teodora - Inspector Taxe si Impozite, Bunea Marin – Consilier, Costinas Nicolae – Consilier, Cristache Cristea – Consilier, Dinita Sandu – Consilier, Dumitrache Marin – Consilier, Grigore Marian Bogdan – Consilier, Manolache Marian – Consilier, Necula Doina – Consilier, Neagu Alexandru Costantin – Consilier, Negoita Iulian – Consilier, Paraschiv Andrei – Consilier, Pirvnescu Jana – Consilier, Radu Marin – Consilier, Safta Jan – Consilier. NOTE: • Pentru persoanele juridice straine se aplica prevederile art. 168 din Lege; • Documentele vor fi depuse cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat în conditiile legii. Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate de indeplinire: Completarea DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor, urmand ca documentul justificativ, respectiv certificatul ONRC sau pentru ofertantii straini document echivalent emis in tara de rezidenta sa fie prezentat doar la solicitarea autoritatii contractante, de catre ofertantul clasat pe primul loc, in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie REALE/VALIDE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA. In cazul ofertei comune conditia va fi indeplinita individual de fiecare membru al asocierii pentru partea din contract pe care o realizeaza. În cazul persoanelor juridice/fizice straine se solicita documente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, conforme legii tarii de rezidenta a operatorului economic. Documentele vor fi prezentate în original/copie legalizata/copie lizibila cu mentiunea” conform cu originalul” însotita de traducerea autorizata în limba româna doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie REALE/VALIDE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Pentru contractele de achizitie de servicii: executarea de servicii de tipul specificat Operatorul economic trebuie sa dovedeasca ca a prestat servicii similare – servicii de prevenire si combatere a inzapezirii, ghetii, poleiului si lunecusului pe strazi/drumuri in ultimii 3 ani, inclusiv pana la data limita de depunere a ofertelor, in valoare cumulată de minim: 405.370 lei fara TVA. Proportia de subcontractare Ofertantii vor preciza procentul de subcontractare si denumirea subcontractantilor propusi daca acestia sunt cunoscuti la momentul depunerii ofertelor. Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile ce descriu nivelul lor de experiență, corespunzător cerințelor autorității contractante. Se va menționa în DUAE dacă valoarea raportată include TVA sau nu include TVA. La nivelul DUAE, trebuie precizate urmatoarele informații: numărul și data contractului invocat/e drept experiență similară, valoarea, beneficiarul, ponderea și/sau activitățile pentru care a fost responsabil, certificări/ procese verbale de recepție/contracte/parti din contracte / alte documente ce indică valorile, datele și beneficiarii serviciilor prestate emise sau contrasemnate de catre o autoritate sau de catre clientul beneficiar. Lista se va completa la nivelul DUAE si nu ca document distinct, urmand ca documentele justificative sa fie prezentate doar de catre ofertantul clasat pe locul intai in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, la solicitarea autoritatii contractante. Documentele justificative pot fi reprezentate de (dar fara a se limita la acestea): - certificate/documente emise sau contrasemnate de beneficiarii furnizarilor din care sa rezulte Tipul serviciilor prestate, perioada în care s-au realizat si beneficiarii; - Certificate de predare/primire; - Recomandari; - Procese verbale de receptie/acceptanta; - Documente constatatoare. În situatia în care ofertantul a fost înfiintat sau si-a început activitatea economica de mai putin de 3 ani, se va lua în considerare prezentarea informatiilor corespunzatoare perioadei efective de activitate. Note: Op. Ec. nerezidenti (straini): vor prezenta copiile ale documentelor in limba romana. Se va complete in DUAE si in acordul de subcontractare
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii Achizitia implica incheierea unui acord-cadru: Da Numarul maxim preconizat de participanti la acordul-cadru: - Justificarea oricarei durate care depaseste patru ani: - IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 14.10.2019 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 14.01.2020 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:14.10.2019 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare In cazul in care se constata ca ofertele aflate pe primul loc au preturi egale, in vederea departajari ofertelor, autoritatea contractanta (prin intermediul SEAP la sectiunea intrebari) va solicita reofertarea prin prezentarea unei noi oferte financiare. Noua propunere financiara va fi depusa doar si numai in urma solicitarii autoritatii contractante. Pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare este obligatoriu completarea Documentului Unic de Achziitie European(DUAE) conf.art.193/Legea 98/2016. DUAE va fi configurat de către autoritatea contractantă direct în SEAP la definirea documentației de atribuire. Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant (asociat, subcontractant, tert sustinator) VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate guvernamentală centrală; Localitatea: București; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: Termenele de exercitare a caii de atac sunt cele prevazute in Legea nr. 101/2016 VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare - VI.5) Data expedierii prezentului anunt 02.10.2019
COMUNA BOLINTIN DEAL
Profil autoritate
S••• B••• R••• n••• 2••• S••• -••• J••• G••• L••• B••• C••• p••• 0••• B••• G••• ••
Date din anunț
Persoană
E••• B•••
c•••@y•••.com
Telefon
40 ••• ••• 74
Fax
40 ••• ••• 74
Adresă
Bolintin-Deal, Giurgiu