Anunțul SCN1054676 pentru Servicii de inchiriere, depozitare, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat ornamental festiv pe parcursul derul este publicat de MUNICIPIUL MEDGIDIA și este încadrat la codul CPV 51110000-6 – Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese MUNICIPIUL MEDGIDIA Cod de identificare fiscala: 4301456; Adresa: Strada: DECEBAL, nr. 35; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Medgidia; Cod NUTS: RO223 Constanta; Cod postal: 905600; Tara: Romania; Persoana de contact: CRISTINA PASCU; Telefon: 40 ••• ••• 00; Fax: 40 ••• ••• 19; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primaria-medgidia.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii publice generale
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Servicii de inchiriere, depozitare, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat ornamental festiv pe parcursul derularii contractului. Numar referinta: 430145620193 II.1.2) Cod CPV principal 51110000-6 Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Servicii / Servicii in afara celor cuprinse in Anexa II II.1.4) Descrierea succinta Pentru realizarea iluminatului festiv - sarbatorile de iarna 2019-2020 este necesara inchirierea, montarea, punerea in functiune, demontarea, verificarea si remedierea defectiunilor a instalatiilor inchiriate si a celor aflate în proprietatea beneficiarului. Autoritatea contractantă precizeaza ca numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 6 zile. Termenul limita pana la care Autoritatea Contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare, in legatura cu documentatia de atribuire, este de 3 zile stabilit prin raportare la data limita de depunere a ofertelor. A se vedea caiet de sarcini atasat. Valoarea estimata fara TVA: 789.181,00 lei. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 789181; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 51110000-6 Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2) Cod CPV suplimentar: 31522000-1 Ghirlande luminoase pentru pomul de Craciun (Rev.2) 39298500-2 Ornamente (Rev.2) II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO223 Constanța Locul principal de executare: In locatiile indicate de beneficiar si descrise in caietul de sarciniIn locatiile indicate de beneficiar si descrise in caietul de sarcini II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Serviciile constau in: Inchiriere instalatii de iluminat ornamental festiv, depozitare verificare/remediere defectelor de functionare ale instalațiilor de iluminat ornamental festiv, montare instalatii de iluminat ornamental festiv, punere în funcțiune si demontarea tuturor instalatiilor de iluminat ornamental festiv, conform documentatiei de atribuire, pe parcursul derularii contractului. Locatiile in care autoritatea contractanta doreste sa execute iluminatul festiv sunt: Cladirea primariei mun. Medgidia, Casa De Cultura Lucian Grigorescu, Compexul Sportiv ,,Iftimie Ilisei”, Piateta Decebal, Pod Rutier Medgidia, Intrare in municipiu str. Independentei, str. Independentei pana la intersectia cu str. Lupeni, str. Republicii, str. Tudor Vladimirescu, str. Decebal. Toate produsele închiriate trebuie să fie realizate conform standardelor de calitate în vigoare și să fie destinate utilizării în mediu exterior. Iluminatul festiv va fi pus în funcțiune în cel mult 20 zile inaintea deschiderii oficiale a sarbatorilor de iarna si va fi gata pana la data de 01.12.2019 și va funcționa până la data de 14.01.2020. În perioada de funcționare a iluminatului festiv, prestatorul va asigura asistență tehnică permanentă cu utilaje cât și cu personal calificat. Caietul de sarcini conține specificațiile tehnice care definesc caracteristicile referitoare la nivelul calitativ, tehnic și de performanță a lucrarilor executate, ornamentelor furnizate, cât și a serviciilor prestate, siguranța în exploatare,asigurarea calității și reglementări minime obligatorii referitoare la protecția muncii, stingerea incendiilor și protecția mediului. II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu II.2.14) Informatii suplimentare Nu este cazul.
Servicii de inchiriere, depozitare, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat ornamental festiv pe parcursul derularii contractului. Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese MUNICIPIUL MEDGIDIA Cod de identificare fiscala: 4301456; Adresa: Strada: DECEBAL, nr. 35; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Medgidia; Cod NUTS: RO223 Constanta; Cod postal: 905600; Tara: Romania; Persoana de contact: CRISTINA PASCU; Telefon: 40 ••• ••• 00; Fax: 40 ••• ••• 19; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primaria-medgidia.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
51110000-6 - Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 51110000-6 pornind de la SCN1054676.
Autoritate contractantă
MUNICIPIUL MEDGIDIA
Explorează și alte anunțuri publicate de MUNICIPIUL MEDGIDIA.
Cuvinte-cheie din titlu
Servicii de inchiriere, depozitare, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat ornamental festiv pe parcursul derul
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1054676.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Ofertantii, ofertantii asociati, subcontractantii si tertii sustinatori nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute de art.164,165 si 167 din Legea 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va prezenta DUAE conform prevederilor art. 193 alin (1) din Legea 98/2016. Ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile face dovada neincadrarii in situatiile de excludere, prin prezentarea, la solicitarea AC, de regula a urmatoarelor informatii si documente: certificate constatatoare privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentarii; cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice; alte documente edificatoare, dupa caz. Ofertantul in cauza va prezenta urmatoarele documente justificative: Certificate privind indeplinirea obligatiilor fiscale catre bugetele locale ale unitatilor administrativ teritoriale pe a caror raza se afla sediul social, sediile secundare si punctele de lucru si catre bugetul consolidat de stat, iar documentele prezentate vor evidentia lipsa datoriilor restante la momentul prezentarii acestora. Nota: Operatorii economici straini vor prezenta orice documente edificatoare, eliberate de autoritati competente din tara in care acestia sunt rezidenti, prin care sa dovedeasca LIPSA DATORIILOR RESTANTE la momentul prezentarii acestora, in conformitate cu legislatia din tara de rezidenta. Documentele se vor prezenta insotite de traducere autorizata in limba romana. - Cerintele privind neincadrarea in situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea 98/2016 se adreseaza si subcontractantilor si tertilor sustinatori conform art. 170 alin (1) si 183 alin (1) din Legea 98/2016, acestia completand un DUAE distinct. Ofertantii, ofertantii asociati, subcontractantii si tertii sustinatori nu trebuie sa se afle in situatiile potential-generatoare de conflict de interese sau in situatii care ar putea duce la aparitia unui conflict de interese prevazute de art. 60 din Legea 98/2016 (Formular 10). Persoanele ce detin functii de decizie in cadrul autoritatii contractante in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire sunt urmatoarele: Valentin Vrabie - primar Luminița Vlădescu – viceprimar Geafar Nesrin-secretar municipal Luminița Ivan – director executiv Bogdan-Marian Mosescu – Administrator Public Oana Buzoianu- Sef Birou Juridic Cristina Pascu- Sef Birou Achizitii Publice Valentina Ladaru-Consilier Birou Achizitii Publice Lelia Carmen Mihai- Sef Serviciu Buget -Contabilitate Rodica Barau- Inspector Serviciu Buget-Contabilitate Iliescu Luminita-Sef Serviciu MSP Fenesan Emil Marian-Referent Serviciu MSP Rizea Nicoleta-Inspector Serviciu Buget Contabilitate Timofte Roxana-Diana - Consilier Birou Achizitii Publice Butnaru Marian - consilier local Liviu Chirita- consilier local Caprinciu Stelica - consilier local Păun Nicolae - consilier local Brânză Dumitru – consilier local Florea Elena - consilier local Ion Narcis - Ion - consilier local Zisu Constantin - consilier local Popa Dumitru - consilier local Pârpala Florentin - consilier local Trifan Alin Romeo - consilier local Menan Samir - consilier local Arslan Ozgϋn - consilier local Ismail Feuzi - consilier local Epure Petre - consilier local Rotaru Ion-Aurel - consilier local Pricop Constantin – consilier local Scabatura Adrian- Denis – consilier local Informatii si formalitati necesare pentru evaluarea respectarii cerintelor mentionate: 1.Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna din situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate de indeplinire: Prezentare DUAE in conformitate cu prev. art. 193 alin. 1 din Legea 98.2016. Certificatul ONRC/documentele echivalente emise in tara de rezidenta, trebuie sa fie prezentate doar la solicitarea autoritatii contractante, ofertantului aflat pe primul loc in clasament; informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale / actuale la momentul prezentarii. Persoanele juridice straine, vor prezenta documente echivalente, emise în conformitate cu legislatia aplicabila în tara de rezidenta 2. Societatea care va executa iluminatul festiv in locatiile mai sus mentionate trebuie sa fie autorizata A.N.R.E si A.R.R.S.C, autorizatii valabile la data semnarii contractului de prestari servicii. Să dispună de personal calificat și autorizat pe grupe de lucrări, de utilaje si accesorii ( autoutilitare PRB,etc). Modalitatea de îndeplinire: completare DUAE. Documentul justificativ care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE este: Atestat A.N.R.E. Documentul prin care se confirma indeplinirea cerintei urmeaza sa fie prezentat obligatoriu, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Persoanele juridice straine, vor prezenta documente echivalente, emise în conformitate cu legislatia aplicabila în tara de rezidenta. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Pentru contractele de achizitie de servicii: executarea de servicii de tipul specificat Pentru contractele de achizitie de servicii: prestarea de servicii de tipul specificat. Ofertantii trebuie sa faca dovada ca a prestat în ultimii 3 ani, în cadrul unuia sau a mai multor contracte, servicii similare*, cu o valoare individuala sau cumulata de minimum 789.000 lei fara T.V.A. Prin servicii similare din punct de vedere al complexitatii cu cea care face obiectul achizitiei, autoritatea contractanta intelege iluminat public/ iluminat festiv ornamental/ prestari servicii la retele electrice/bransamente electrice. Se solicita - „Declaratie privind lista principalelor servicii prestate in cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati calculati pana la data limita de depunere a ofertelor, precum si specificarea ponderii aferente valorii realizate efectiv de ofertant/asociat/subcontractant/tert sustinator. - Ofertantii vor prezenta copii ale contractelor sau proces verbal de receptie partiala sau la sfârsitul prestarii serviciilor sau proces verbal de receptie finala sau recomandari din partea beneficiarilor/certificate/orice alte documente pe care ofertantul le considera relevante pentru demonstrarea îndeplinirii cerintelor minime de calificare referitoare la experienta emise sau contrasemnate de o autoritate contractanta ori de catre clientul privat beneficiar care sa indice valoarea, perioada si locul prestarii si sa mentioneze daca au fost prestate in conformitate cu normele profesionale din domeniu si prin care sa se demonstreze prestarea serviciilor, respectiv daca serviciile au fost duse la bun sfarsit. In cazul unei asocieri, cerinta minima se va considera îndeplinita in mod cumulativ. Operatorul economic va depune obligatoriu DUAE, urmând ca documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Proportia de subcontractare Ofertantul/ofertantii va/vor preciza partea/ partile din contract pe care urmeaza sa o/le subcontracteze si datele de identificare ale subcontractantilor propusi. Autoritatea contractanta va verifica inexistenta unei situatii de excludere prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea 98/2016 in legatura cu subcontractantii propusi. In cazul in care este identificata o situatie de excludere, cu aplicarea dispozitiilor art. 171 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va solicita ofertantului o singura data sa inlocuiasca subcontractantul in cauza. Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Ofertantii completeaza in DUAE informatiile privind lista principalelor servicii prestate in ultimii 3 ani, calculati pana la data limita de depunere a ofertelor, continând valori, perioade de prestare, beneficiari, pondere realizata, indiferent daca acestia din urma sunt autoritati contractante sau clienti privati si informatii privind experienta similara Ofertantii completeaza in DUAE informatiile privind subcontractantii propusi. Subcontractantii vor completa un DUAE distinct. Odata cu depunerea DUAE ofertantii trebuie sa prezinte acordul de subcontractare. Documentele justificative care probeaza cele asumate in acordul de subcontractare vor fi solicitate doar ofertantului declarat castigator la solicitarea autoritatii contractante.
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 18.10.2019 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 18.01.2020 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:18.10.2019 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare - In cazul a doua oferte aflate pe primul loc cu acelasi pret ofertat, se vor solicita incarcarea in SEAP de noi oferte de pret, castigatoarea urmand a fi stabilita oferta cu cel mai mic pret. - In vederea completarii DUAE, având în vedere integrarea Documentului Unic de Achiziții European (DUAE) în Sistemul Electronic deAchiziții Publice (SEAP) și ținând cont de îndrumările tehnice primite de la Agenția pentru Agenda Digitală a României, Autoritatea Nationala pentru Achizitii Publice pune la dispozitie accesarea link-ului: http://anap.gov.ro/web/notificare-privind-utilizarea-duae- inproceduriledesfasurate- exclusiv-prin-mijloace-electronice/ - Situatiile în care sunt identificate inadvertente de forma cu privire la DUAE prezentat în cadrul ofertei/solicitarii de participare, si care au condus la clarificarea unor informatii, obliga la transmiterea de catre ofertanti/candidati, a unui DUAE revizuit. În lipsa transmiterii unui DUAE revizuit, devin aplicabile prevederile art. 134 alin. (5) din H.G. nr. 395/2016, respectiva oferta va fi considerata inacceptabila. - Operatorii economici trebuie sa ia toate masurile, astfel încât oferta sa fie transmisa în S.E.A.P., numai în format electronic si numai pâna la data limita de depunere a ofertelor, asa cum este aceasta evidentiata în cadrul anuntului de participare. Riscurile transmiterii ofertei, inclusiv forta majora, cad în sarcina operatorului economic. - Ofertele care se depun la sediul autoritatii contractante nu sunt luate în considerare. - Solicitarile de clarificari se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Sectiunea "Întrebari" din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Sectiunea "Documentatie si Clarificari" precum si la sectiunea Intrebari caraspuns din cadrul anuntului de participare VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate guvernamentală centrală; Localitatea: București; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: - VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare Biroul Juridic Adresa: str. Decebal, nr. 35; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Medgidia; Cod postal: 905600; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 00; Fax: 40 ••• ••• 19; E-mail: j•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primaria-medgidia.ro; VI.5) Data expedierii prezentului anunt 02.10.2019
MUNICIPIUL MEDGIDIA
Profil autoritate
S••• D••• n••• 3••• S••• -••• J••• C••• L••• M••• C••• p••• 9••• M••• C••• ••
Date din anunț
Persoană
C••• P•••
a•••@p•••.ro
Telefon
40 ••• ••• 00
Fax
40 ••• ••• 19
Adresă
Medgidia, Constanta