Anunțul SCN1093151 pentru Servicii de inchiriere, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv, cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat festiv. este publicat de MUNICIPIUL MEDGIDIA și este încadrat la codul CPV 51110000-6 – Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese MUNICIPIUL MEDGIDIA Cod de identificare fiscala: 4301456; Adresa: Strada: DECEBAL, nr. 35; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Medgidia; Cod NUTS: RO223 Constanta; Cod postal: 905600; Tara: Romania; Persoana de contact: Ladaru Valentina; Telefon: 40 ••• ••• 00; Fax: 40 ••• ••• 19; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primaria-medgidia.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii publice generale
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Servicii de inchiriere, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv, cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat festiv. Numar referinta: 4301456202133 II.1.2) Cod CPV principal 51110000-6 Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Servicii / Servicii in afara celor cuprinse in Anexa II II.1.4) Descrierea succinta Pentru realizarea iluminatului festiv - sarbatorile de iarna 2021-2022 este necesara inchirierea, montarea, punerea in functiune, demontarea, verificarea si remedierea defectiunilor a instalatiilor inchiriate. Autoritatea contractantă precizeaza ca numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 6 zile. Termenul limita pana la care Autoritatea Contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare, in legatura cu documentatia de atribuire, este de 3 zile stabilit prin raportare la data limita de depunere a ofertelor. A se vedea caiet de sarcini atasat. Valoarea estimata fara TVA: 1.000.000 lei fara T.V.A. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 1000000; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 51110000-6 Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2) Cod CPV suplimentar: 31522000-1 Ghirlande luminoase pentru pomul de Craciun (Rev.2) 39298500-2 Ornamente (Rev.2) II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO223 Constanța Locul principal de executare: In locatiile indicate de beneficiar si descrise in caietul de sarcini.In locatiile indicate de beneficiar si descrise in caietul de sarcini. II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Serviciile constau in: Inchiriere instalatii de iluminat ornamental festiv, verificare/remediere defectelor de functionare ale instalațiilor de iluminat ornamental festiv, montare instalatii de iluminat ornamental festiv, punere în funcțiune si demontarea tuturor instalatiilor de iluminat ornamental festiv, conform documentatiei de atribuire, pe parcursul derularii contractului. Locatiile in care autoritatea contractanta doreste sa execute iluminatul festiv sunt: Cladirea primariei mun. Medgidia, Casa De Cultura Lucian Grigorescu, Complexul Sportiv ,,Iftimie Ilisei”, Biblioteca I. N. Roman, Piateta Decebal, Parc Sinaia, Parc Spital, Parc Posta, Parc Indragostitilor, Stradal- Pod Rutier Medgidia, Intrare in municipiu-Portal metalic, str. Independentei, tronson sud spre str.Lupeni, str. Independentei pana la intersectia cu str. Dezrobirii, str. Poporului, str. Decebal, str. Republicii, intersectie str. Republicii cu str.Ion Creanga, str. Tudor Vladimirescu. Toate produsele închiriate trebuie să fie realizate conform standardelor de calitate în vigoare și să fie destinate utilizării în mediu exterior. Iluminatul festiv va fi pus în funcțiune în cel mult 20 zile inaintea deschiderii oficiale a sarbatorilor de iarna si va fi gata pana la data de 05.11.2021 și va funcționa până la data de 15.01.2022. În perioada de funcționare a iluminatului festiv, prestatorul va asigura asistență tehnică permanentă cu utilaje cât și cu personal calificat. Caietul de sarcini conține specificațiile tehnice care definesc caracteristicile referitoare la nivelul calitativ, tehnic și de performanță a lucrarilor executate, ornamentelor furnizate, cât și a serviciilor prestate, siguranța în exploatare,asigurarea calității și reglementări minime obligatorii referitoare la protecția muncii, stingerea incendiilor și protecția mediului. II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu II.2.14) Informatii suplimentare -
Servicii de inchiriere, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv, cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat festiv. Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese MUNICIPIUL MEDGIDIA Cod de identificare fiscala: 4301456; Adresa: Strada: DECEBAL, nr. 35; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Medgidia; Cod NUTS: RO223 Constanta; Cod postal: 905600; Tara: Romania; Persoana de contact: Ladaru Valentina; Telefon: 40 ••• ••• 00; Fax: 40 ••• ••• 19; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primaria-medgidia.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
51110000-6 - Servicii de instalare a echipamentului electric (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 51110000-6 pornind de la SCN1093151.
Autoritate contractantă
MUNICIPIUL MEDGIDIA
Explorează și alte anunțuri publicate de MUNICIPIUL MEDGIDIA.
Cuvinte-cheie din titlu
Servicii de inchiriere, montare, punere in functiune, demontare echipamente si instalatii de iluminat ornamental festiv, cat si verificarea, remedierea defectelor de functionare ale instalatiilor de iluminat festiv.
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1093151.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: a) Ofertanții, ofertantii asociati, terții susținători și subcontractanții NU trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptarile prevazute la art. 166 si art. 171. Operatorul economic (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE, cu informatii aferente situatiei lor, din documentatia de atribuire. Incadrarea in situatia prevazuta la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice atrage exluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achizitie publica. Nedepunerea DUAE integrat in SEAP o data cu oferta (inclusiv pentru asociat, tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. Potrivit prevederilor art. 193 din Legea 98/2016 actualizata, se vor depune o data cu DUAE, urmatoarele documente: -declaratie privind evitarea conflictului de interese; - angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, daca este cazul; - acordul de subcontractare, daca este cazul; - acordul de asociere, daca este cazul. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea formularului DUAE trebuie prezentate, DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE, numai de ofertantul clasat pe PRIMUL loc la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: Persoane juridice/fizice romane: -CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA pentru persoane juridice, eliberat de MFP sau subunitatile subordonate care au calitatea de creditor bugetar (din acest certificat trebuie sa reiasa ca ofertantul nu are datorii restante la MOMENTUL DEPUNERII ACESTORA); -CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA privind impozitele si taxele locale in cazul persoanelor juridice, eliberat de Consiliul Local (din acest certificat trebuie sa reiasa ca ofertantul nu are datorii restante la MOMENTUL DEPUNERII ACESTORA); - CAZIERUL JUDICIAR al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv. Persoane juridice/fizice straine: Documente edificatoare, eliberate de autoritati competente din tara in care acestia sunt rezidenti, prin care sa dovedeasca lipsa obligatiilor restante la momentul prezentarii acestora, obligatii referitoare la plata a impozitelor catre bugetul de stat si bugetul local, in conformitate cu legislatia din tara de rezidenta. Documentele se vor prezenta insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana. Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogari prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Dupa caz, alte documente edificatoare. Nota: Potrivit Legii 98/2016, pentru respectarea prevederilor alin. (2), în etapa prevăzută la art. 196 alin. (2), operatorul economic prezintă pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 165 alin. (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate. b) Ofertantii unici, ofertantii asociati, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se gaseasca in situatiile prevazute la art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire, cu informatiile aferente situatiei lor (inclusiv eventualii asociati, terti sustinatori si subcontractanti). Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Declaratia privind neincadrarea in prevederile art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016 completata (formular nr. 8), urmeaza a fi prezentata obligatoriu, de catre toti operatorii economici, o data cu depunerea ofertei in SEAP. Persoanele ce dețin funcții de decizie în cadrul autorității contractante, cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire, respectiv toate persoanele care aprobă/semnează documente emise în legătură cu sau pentru procedura de atribuire, inclusiv persoanele care aprobă bugetul aferent autorității contractante, necesar finanțării contractelor de achiziție publică, sunt: • Valentin Vrabie - primar • Păun Nicolae - viceprimar • Solomon Melania -secretar municipal • Luminița Ivan – Director economic • Mihai Lelia- Sef Serviciu Buget-Contabilitate • Cristina Pascu-Administrator Public • Iuliana Gheorghe-Consilier Birou Juridic • Laris Fenzi- Consilier Birou Juridic • Borcan Cornel-Consilier Serviciului Monitorizare Servicii Publice • Valentina Ladaru-Consilier Birou Achizitii Publice • Virgil Vladut Bucur- Consilier Birou Servicii Publice • Radu Cotiga- Consilier Serviciu Buget-Contabilitate • Nicoleta Rizea-Consilier Serviciu Buget Contabilitate • Eftimi Sorina- consilier local • Arslan Ozgϋn - consilier local • Copilu Viorel Ciprian- consilier local • Rapciuc Bogdan Gheorghe-consilier local • Zisu Constantin- consilier local • Omer Metin-consilier local • Anton Marian Valentin--consilier local • Scabatura Adrian- Denis-consilier local • Florea Elena- consilier local • Oanca Mircea- consiler local • Menan Samir-consilier local • Vladescu Luminita-consilier local • Radu Sorin Elvis-consilier local • Daniel Daniela-consilier local • Mosescu Bogdan-Marian-consilier local • Lupu Ionut-consilier local • Sali Sabri-consilier local • Branza Dumitru-consilier local - Certificatul ONRC Operatorii economici ce depun oferta asociatii si subcontractantii/tertii sustinatori ai acestora, daca este cazul, trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului (sau pentru subcontractanti – pentru partea din contract pe care o vor realiza), respectiv obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN (principal sau secundar) din certificatul constatator emis de ONRC. Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie REALE/ACTUALE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA. Cerinta se aplica inclusiv pentru asociați si/sau subcontractanti si/sau terti sustinatori care completeaza informatiile în calitatea în care au fost inclusi în procedură de atribuire. 2. Persoanele juridice / fizice straine, în calitate de ofertanti, sau parteneri ai unei asocieri, vor prezenta documente similare cu cele solicitate, valabile în tara de origine, în original sau copie certificata “conform cu originalul” însotite de o traducere autorizata a acestora în limba româna. 2. Societatea care va executa iluminatul festiv in locatiile mai sus mentionate trebuie sa fie autorizata A.N.R.E si A.N.R.S.C, autorizatii valabile la data semnarii contractului de prestari servicii. Să dispună de personal calificat și autorizat pe grupe de lucrări, de utilaje si accesorii ( autoutilitare PRB,etc). Modalitatea de îndeplinire: completare DUAE. Documentul justificativ care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE este: Atestat A.N.R.E. Documentul prin care se confirma indeplinirea cerintei urmeaza sa fie prezentat obligatoriu, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Persoanele juridice straine, vor prezenta documente echivalente, emise în conformitate cu legislatia aplicabila în tara de rezidenta. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Pentru contractele de achizitie de servicii: executarea de servicii de tipul specificat Pentru contractele de achizitie de servicii: prestarea de servicii de tipul specificat. Ofertantii trebuie sa faca dovada ca au prestat în ultimii 3 ani, în cadrul unuia sau a mai multor contracte, servicii similare*, cu o valoare individuala sau cumulata de minimum 1.000.000 lei fara T.V.A. Prin servicii similare se inteleg servicii de complexitatea sau superioare celor care fac obiectul prezentei achizitiei, respectiv descrise in caietul de sarcini. - Ofertantii vor prezenta copii ale contractelor sau proces verbal de receptie partiala sau la sfârsitul prestarii serviciilor sau proces verbal de receptie finala sau recomandari din partea beneficiarilor/certificate/orice alte documente pe care ofertantul le considera relevante pentru demonstrarea îndeplinirii cerintelor minime de calificare referitoare la experienta emise sau contrasemnate de o autoritate contractanta ori de catre clientul privat beneficiar care sa indice valoarea, perioada si locul prestarii si sa mentioneze daca au fost prestate in conformitate cu normele profesionale din domeniu si prin care sa se demonstreze prestarea serviciilor, respectiv daca serviciile au fost duse la bun sfarsit. In cazul unei asocieri, cerinta minima se va considera îndeplinita in mod cumulativ. Operatorul economic va depune obligatoriu DUAE, urmând ca documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Proportia de subcontractare Ofertantul/ofertantii va/vor preciza partea/ partile din contract pe care urmeaza sa o/le subcontracteze si datele de identificare ale subcontractantilor propusi. Autoritatea contractanta va verifica inexistenta unei situatii de excludere prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea 98/2016 in legatura cu subcontractantii propusi. In cazul in care este identificata o situatie de excludere, cu aplicarea dispozitiilor art. 171 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va solicita ofertantului o singura data sa inlocuiasca subcontractantul in cauza. Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Ofertantii completeaza in DUAE informatiile privind lista principalelor servicii prestate in ultimii 3 ani, calculati pana la data limita de depunere a ofertelor, continând valori, perioade de prestare, beneficiari, pondere realizata, indiferent daca acestia din urma sunt autoritati contractante sau clienti privati si informatii privind experienta similara Ofertantii vor prezenta copii ale contractelor si proces verbal de receptie partiala sau la sfârsitul prestarii serviciilor sau proces verbal de receptie finala, precum si daca este cazul recomandari din partea beneficiarilor/certificate/orice alte documente pe care ofertantul le considera relevante pentru demonstrarea îndeplinirii cerintelor minime de calificare referitoare la experienta, emise sau contrasemnate de o autoritate contractanta ori de catre clientul privat beneficiar care sa indice valoarea, perioada si locul prestarii si sa mentioneze daca au fost prestate in conformitate cu normele profesionale din domeniu si prin care sa se demonstreze prestarea serviciilor, respectiv daca serviciile au fost duse la bun sfarsit. In cazul unei asocieri, cerinta minima se va considera îndeplinita in mod cumulativ. Operatorul economic va depune obligatoriu DUAE, urmând ca documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Ofertantii completeaza in DUAE informatiile privind subcontractantii propusi. Subcontractantii vor completa un DUAE distinct. Odata cu depunerea DUAE ofertantii trebuie sa prezinte acordul de subcontractare. Documentele justificative care probeaza cele asumate in acordul de subcontractare vor fi solicitate doar ofertantului declarat castigator la cererea autoritatii contractante.
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 29.09.2021 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 29.11.2021 Durata in luni: 2 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:29.09.2021 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare Operatorii economici au dreptul de a transmite oferta numai în format electronic si numai până la termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, în conditiile prevăzute de art. 123 din H.G. nr. 395/2016. Documentele care se transmit prin mijloace electronice se semnează cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, reprezentând documente originale. In cazul in care, din motive tehnice confirmate de catre operatorul SEAP, nu este posibila transmiterea anumitor documente in format electronic prin intermediul SEAP, documentele respective (inclusiv garantia de participare) se depun la sediul autoritatii contractante pana la termenul limita de depunere a ofertelor. In acest caz, informatiile de contact sunt cele mentionate la cap. I, din prezenta fise de date. Riscurile transmiterii ofertei, inclusiv forța majoră sau cazul fortuit, cad în sarcina operatorului economic. Documentele eliberate de terti se vor prezenta semnate de către ofertant, pe proprie răspundere, cu mentiunea „conform cu originalul”. În acest sens, aceste documente se vor scana si importa într-un document de tip format editor de text, care permite semnarea documentului respectiv cu semnătura electronică a operatorului economic si se vor încărca în S.E.A.P. la sectiunea corespunzătoare respectivelor documente. Orice operator economic are dreptul de a-si modifica sau de a-si retrage oferta numai înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertei. Operatorul economic nu are dreptul de a-si retrage sau de a-si modifica oferta după expirarea datei limită stabilite pentru depunerea ofertelor, sub sanctiunea excluderii acestuia de la procedura si executarea garantiei de participare. Împreună cu propunerea tehnică si propunerea financiară se vor mai depune si umătoarele documente: - DUAE (atat al ofertantului cat si al subcontractantului/tertului/asociatului daca este cazul); - Dovada privind constituirea garantiei de participare sau ordin de plată. - Lista documentelor din ofertă care sunt confidentiale. - Împuternicire legală – semnată de către administrator/reprezentantul legal, sau un alt document legal echivalent, în cazul în care semnatarul ofertei este altcineva decât administratorul/reprezentantul legal al firmei. Prin împuternicire se va autoriza semnatarul ofertei să angajeze ofertantul în procedura pentru atribuirea contractului; - Daca este cazul acordurile de subcontractere/sustinere/asociere Ofertantul elaborează oferta în conformitate cu prevederile documentației de atribuire și indică, motivat, în cuprinsul acesteia care informații din propunerea tehnică și/sau din propunerea financiară sunt confidențiale, clasificate sau sunt protejate de un drept de proprietate intelectuală, în baza legislației aplicabile. Solicitările de clarificări se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Sectiunea ” Solicitari de Clarificări/Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP atat la Sectiunea ”Clarificari”, cat si la Sectiunea ”Solicitari de Clarificări/Intrebari” din cadrul anuntului de participare simplificat. Atentie: Se solicită operatorilor economici să procedeze la numerotarea de la prima la ultima pagină a tuturor paginilor din cadrul ofertei, din cadrul documentelor de calificare si din cadrul celorlalte documente care însotesc oferta, astfel încât acestea să poată fi identificate în mod facil. Ofertantii au obligatia de a analiza documentatia de atribuire si de a transmite oferta conform tuturor instructiunilor, formularelor, prevederilor contractuale si caietului de sarcini continute în această documentatie. DUAE integrat in SEAP Potrivit prevederilor art.193 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va accepta in cadrul ofertelor, DUAE (Documentul Unic de Achizitie European) in locul documentelor solicitate in vederea demonstrarii cerintelor de calificare, inclusiv a capacitatii de exercitare, ca dovada preliminara. DUAE va fi realizat de fiecare ofertant/asociat/subcontractant/tert sustinator PRIN INTERMEDIUL SEAP. PENTRU OFERTANT (CEL CARE DEPUNE OFERTA IN SEAP) - IN SECTIUNEA „OFERTA MEA > DUAE” PENTRU ASOCIAT/SUBCONTRACTANT/TERT SUSTINATOR, DUPA CONFIRMAREA PARTICIPARII ALATURI DE ALT OFERTANT, IN SECTIUNEA „INFORMATII PRIVIND DUAE” Detalii cu privire la întocmirea DUAE se regasesc, după autentificarea în SEAP, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE. Înainte de atribuirea contractului, autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire, sa prezinte documentele justificative actualizate prin care sa demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu informatiile cuprinse în DUAE. DUAE se va depune, dupa caz, si de catre tertul sustinator, subcontractanti sau asociati. În cazul operatorilor economici straini se vor prezenta documente echivalente emise în conformitate cu legislatia aplicabila în tara de rezidenta. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate guvernamentală centrală; Localitatea: București; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: - VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare Biroul Juridic Adresa: str. Decebal, nr. 35; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Medgidia; Cod postal: 905600; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 00; Fax: 40 ••• ••• 19; E-mail: j•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primaria-medgidia.ro; VI.5) Data expedierii prezentului anunt 17.09.2021
MUNICIPIUL MEDGIDIA
Profil autoritate
S••• D••• n••• 3••• S••• -••• J••• C••• L••• M••• C••• p••• 9••• M••• C••• ••
Date din anunț
Persoană
L••• V•••
a•••@p•••.ro
Telefon
40 ••• ••• 00
Fax
40 ••• ••• 19
Adresă
Medgidia, Constanta