Anunțul SCN1129396 pentru Furnizarea de combustibili auto – benzina fara plumb si motorina Euro 5, pe baza de carduri de credit este publicat de Comuna Domnesti și este încadrat la codul CPV 09134200-9 – Motorina (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese Comuna Domnesti Cod de identificare fiscala: 4221136; Adresa: Strada: Sos. Alexandru Ioan Cuza , nr. 25-27; Localitatea: Domnesti; Cod NUTS: RO322 Ilfov; Cod postal: 077090; Tara: Romania; Persoana de contact: Domnesti Primaria; Telefon: 40 ••• ••• 56; Fax: 40 ••• ••• 57; E-mail: p•••@y•••.com; Adresa internet: (URL) www.primariadomnesti.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e- licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii generale ale administratiilor publice
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Furnizarea de combustibili auto – benzina fara plumb si motorina Euro 5, pe baza de carduri de credit Numar referinta: 24424 din 02.08.2023 II.1.2) Cod CPV principal 09 ••• ••• 09 Motorina (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Furnizare / Cumparare II.1.4) Descrierea succinta Contract de prestari servicii avand ca obiect: Furnizare de combustibili auto – benzina fara plumb si motorina Euro 5, pe baza de carduri de credit pentru autotuturismele si utilajele aflate in proprietatea autoritatii contractante care se va incheia pentru o perioada de 24 luni. Pentru AN/2023-2024 = cantitate estimata de carburant 59.740 litri astfel: Motorina Euro 5 = 55.390 litri Benzina fara plumb= 4.350 litri Pentru AN/2024-2025 = cantitate estimata de carburant 59.740 litri astfel: Motorina Euro 5 = 55.390 litri Benzina fara plumb= 4.350 litri Contractul se va derula incepand cu data 30.09.2023. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 707582,60; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 09 ••• ••• 09 Motorina (Rev.2) Cod CPV suplimentar: - II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO322 Ilfov Locul principal de executare: Comuna DomnestiComuna Domnesti II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Achizitie publica de carburant auto pe baza de carduri de credit Total – 119480 litri/2 ANI din care: 110.780 litri/2ANI Motorina euro 5 si 8.700 litri/2ANI Benzina fara plumb II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu
Furnizarea de combustibili auto – benzina fara plumb si motorina Euro 5, pe baza de carduri de credit Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese Comuna Domnesti Cod de identificare fiscala: 4221136; Adresa: Strada: Sos. Alexandru Ioan Cuza , nr. 25-27; Localitatea: Domnesti; Cod NUTS: RO322 Ilfov; Cod postal: 077090; Tara: Romania; Persoana de contact: Domnesti Primaria; Telefon: 40 ••• ••• 56; Fax: 40 ••• ••• 57; E-mail: p•••@y•••.com; Adresa internet: (URL) www.primariadomnesti.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e- licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii generale ale administratiilor publice Sectiunea II: Obiect
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
09134200-9 - Motorina (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 09134200-9 pornind de la SCN1129396.
Autoritate contractantă
Comuna Domnesti
Explorează și alte anunțuri publicate de Comuna Domnesti.
Cuvinte-cheie din titlu
Furnizarea de combustibili auto – benzina fara plumb si motorina Euro 5, pe baza de carduri de credit
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1129396.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor (inclusiv eventualii terti sustinatori si subcontractanti). Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: 1. certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentarii; 2. cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; 3. dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice; 4. alte documente edificatoare, dupa caz. 5. Operatorii economici (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 60 alin. (1) lit. d) si e) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Declaratia privind neincadrarea in prevederile art. 60 alin (1) lit. d) si e) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, cu modificările si completările ulterioare, va fi prezentată de toti participantii odată cu depunerea DUAE. Încadrarea în situatiile prevăzute la art. 60 alin (1) lit. d) si e) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, cu modificările si completările ulterioare, atrage excluderea ofertantului din procedura de atribuire. 6. În vederea respectării principiilor transparenței și tratamentului egal, autoritatea contractantă are dreptul de a solicita, iar operatorul economic are obligația de a comunica datele de identificare a deținătorilor/beneficiarilor reali ai acțiunilor la purtător, în situația în care forma de organizare a operatorului economic ofertant/candidat, terț susținător sau subcontractant la procedură este de societate pe acțiuni, cu capital social reprezentat prin acțiuni la purtător. - Daca este cazul, odată cu depunerea DUAE, reprezentantul legal al operatorului economic depune o declarație pe propria răspundere cu privire la deținătorii/beneficiarii reali ai acțiunilor la purtător, sub sancțiunile prevăzute de art. 326 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările și completările ulterioare. In conformitate cu prevederile art. 60 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, reprezintă situație potențial generatoare de conflict de interese situația în care ofertantul individual/ofertantul asociat/ candidatul/subcontractantul propus/terțul susținător organizat ca societate pe acțiuni cu capital social reprezentat prin acțiuni la purtător nu respectă prevederile art. 53 alin. (2) și (3) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Autoritatea contractantă este obligată să excludă din procedura de atribuire orice operator economic, organizat ca societate pe acțiuni, al cărui capital social este reprezentat prin acțiuni la purtător și care nu face dovada identității deținătorilor/beneficiarilor reali ai acțiunilor la purtător. NOTA: In conformitate cu prevederile art. 168, alin. (1) si (3) din Legea 98/2016: (1) Autoritatea contractantă va accepta ca fiind suficient și relevant pentru demonstrarea faptului că ofertantul/candidatul nu se încadrează în una dintre situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, în țara de origine sau în țara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorități competente din țara respectivă. (3) În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit ofertantul/candidatul nu se emit documente de natura celor prevăzute la alin. (1) sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, autoritatea contractantă va accepta o declarație pe propria răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. Evitarea conflictului de interese. Completare și semnare Declarație pe propria răspundere privind neîncadrarea în situațiile de conflict de interese prevăzute în art. 58-60 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, ofertantul, ofertantul asociat, tertul sustinător si subcontractantul nu trebuie să se afle în conflict de interese cu următoarele persoane cu functie de decizie din cadrul autoritătii contractante: Primar – Ghita Ioan-Adrian, Viceprimar – Stefan Costel, Secretar general – Niculaie Ramona Maria, Consilier juridic – Cremeneanu Teodora, Sef Serviciu Achizitii Publice si Investitii – Baba Violeta, Comp. Financiar-Contabil – Serban Cornelia, Consilier Local – Barbu Florin, Consilier Local – Stoian Florin, Consilier Local – Nitescu Florin Eugen, Consilier Local – Ghita Gigi, Consilier Local – Luca Ion, Consilier Local – Nantu Ovidiu, Consilier Local- Zanfir Madalin Andrei, Consilier Local – Petrisor Dragos Valentin, Consilier Local – Mares Andrei Daniel, Consilier Local – Vasile Florea, Consilier Local – Stan Ionel, Consilier Local – Dumitru Alexandru Daniel si Consilier Local – Margarit Andrei Iulian, Consiler Local – Chioncel Dragos Iulian, Consilier Local – Victor Costache. Atentionari speciale: Nedepunerea odata cu oferta a DUAE atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. Se vor depune odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care sa rezulte modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. Ofertantul/ofertantul asociat trebuie sa faca dovada ca este legal constituit, are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea de indeplinire: se completeaza DUAE. La solicitarea autoritatii contractante, înainte de a fi declarat câstigator, ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor va prezenta: 1. Pentru persoanele fizice ori juridice române - certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe lânga Tribunalul Teritorial. Documentele solitate se vor prezenta în oricare din formele original/copie legalizata/ copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”. 2. Pentru persoanele fizice ori juridice straine -documente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, conforme legii tarii de rezidenta a operatorului economic. -Certificat de Rezidenta Fiscala (evitarea dublei impuneri) sau o declaratie valabila pentru anul calendaristic în curs. Documentele se prezinta în original/ copie legalizata/copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul” si vor fi însotite de traducerea autorizata în limba româna. NOTA: Informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la momentul depunerii documentului. Daca exista inceritudini sau neclaritati in ceea ce priveste situatia personala/ capacitatea de exercitare a activitatii profesionale a unui operator economic, Autoritatea Contractanta poate solicita detalii, precizari sau confirmari suplimentare atat de la ofertantul in cauza cat si de la autoritatile competente care pot furniza informatiile in acest sens. In cazul in care oferta este depusa de o asociere , cerinta privind obiectul de activitate trebuie sa fie indeplinita de fiecare asociat in parte pentru partea de contract pe care o realizeaza. Indeplinirea acestei cerinte nu poate sa faca obiectul unei sustineri acordate de un tert. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate, la solicitareaautoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: 1.) Pentru contractele de achizitie de servicii: executarea de servicii de tipul specificat Ofertantul trebuie faca dovada ca in ultimii 3 ani calculati pana la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor au fost executate in conformitate cu normele profesionale in domeniu, servicii similare cu cele ce fac obiectul contractului care se atribuie prin prezenta procedura, cu o valoare totala fara TVA mai mare sau cel putin egala cu 350.000 lei, in cadrul unuia sau a maxim 2 contracte. - Modalitate de indeplinire: completare DUAE. În acest sens se vor prezenta în cadrul DUAE informații referitoare la principalele servicii similare prestate, facandu-se trimitere la certificate/documente/recomandări/ procese-verbale de recepție datate, semnate și parafate de către beneficiar (autoritate contractantă sau beneficiar privat). Totodata, ofertantii trebuie sa precizeze in DUAE informații cum ar fi: numărul și data contractului invocat drept experiență similară, beneficiarul acestuia și datele sale de contact, data și numărul documentului de recepție, precum și ponderea și/sau activitățile pentru care a fost responsabil, împreună cu valoarea acestora, fără TVA. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE și care urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul aflat pe primul loc în clasament după aplicarea criteriului de atribuire sunt următoarele, fără a se limita la: - certificate/documente emise sau contrasemnate de autoritatea sau clientul privat beneficiar al contractului, din care sa rezulte informații privind denumirea serviciilor prestate, valoarea, beneficiarii, perioada si locul prestării serviciilor și dacă au fost prestate în totalitate; - copii ale unor părți relevante ale contractelor pe care le-au îndeplinit; - recomandări; - procese-verbale de recepție; - certificări de bună execuție; - documente constatatoare. Nota 3: Pentru contractele care mai includ și alte prestări de servicii decât cele solicitate, se vor lua în considerare doar acele părți din contract și valorile aferente cu care operatorul economic dovedește îndeplinirea cerinței privind experiența similară. În cazul în care nu a acționat ca unic contractant, ofertantul va trebui să precizeze care a fost obiectul părții îndeplinite în cadrul asocierii, precum și contravaloarea serviciilor prestate de acesta. În situația în care operatorul economic, ce prezintă respectiva experiență, a realizat activități în calitate de subcontractant în contractul prezentat drept experiență similară pentru un antreprenor general, activitățile vor fi confirmate de antreprenorul general, iar beneficiarul final atestă faptul că operatorul economic a avut calitatea de subcontractor. Nota 4: Pentru o evaluare unitară a modului de îndeplinire a cerinței, în cazul contractelor încheiate într-o alta monedă, pentru calculul echivalenței se va aplica cursul mediu anual lei/altă valută comunicat de BNR pentru fiecare an în parte, disponibil pe adresa www.bnr.ro. Nota 5: Persoanele juridice / fizice străine vor atașa copii de pe documentele similare, însoțite de traducere autorizată. Documentele vor fi prezentate prezentate in copie legalizata/autentificată sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”, însoțite după caz, de traducere autorizata în limba romană.
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 18.08.2023 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 18.11.2023 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data: 18.08.2023; Ora locala: 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Nu Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire încărcată în SEAP operatorii economici trebuie să aibă un program necesar vizualizării fișierelor semnate electronic. Întrebările de clarificare din partea operatorilor economici referitoare la documentatia de atribuire se vor adresa în mod exlusiv in SEAP la secțiunea „clarificări”, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la aceeasi secțiune din cadrul anuntului de participare simplificat. Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legătură cu oferta prin utilizarea facilităților tehnice disponibile în SEAP la secțiunea „clarificări”. Operatorii economici vor transmite răspunsurile de clarificări și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SEAP (Secțiunea „clarificări), în format electronic semnate cu semnătură electronică, conform Legii 455/2001. In cazul in care se constata ca ofertele clasate pe primul loc au punctaje egale, autoritatea contractanta va solicita de la ofertanții respectivi o ofertă nou, prin mijloace electronice, in vederea departajarii ofertelor. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Localitatea: Bucuresti; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42 / 40 ••• ••• 45; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: Conform Legii nr. 101 din 2016 art 8 VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare - VI.5) Data expedierii prezentului anunt 07.08.2023
Comuna Domnesti
Profil autoritate
S••• S••• A••• I••• C••• ,••• n••• 2••• S••• -••• J••• I••• L••• D••• C••• p••• 0••• D••• I••• ••
Date din anunț
Persoană
D••• P•••
p•••@y•••.com
Telefon
40 ••• ••• 56
Fax
40 ••• ••• 57
Adresă
Domnesti, Ilfov