Anunțul SCN1177544 pentru Furnizare cabluri si conductoare electrice este publicat de RO37832144 - COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL și este încadrat la codul CPV 31321200-4 – Cablu de joasa tensiune si de tensiune medie (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL Cod de identificare fiscala: RO37832144; Adresa: Strada: Odăi, nr. 253-259; Tipul juridic al cumparatorului: Întreprindere de stat, controlată de o autoritate locală; Localitatea: Bucuresti; Cod NUTS: RO321 Bucuresti; Cod postal: 013604; Tara: Romania; Persoana de contact: Alexandra Dediu; Telefon: 40 ••• ••• 09; Fax: -E-mail: a•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) https://cmipb.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3) Comunicare Documentele de achizitii publice sunt disponibile pentru acces direct, nerestrictionat, complet si gratuit la: (URL) https://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100242274 Informatii suplimentare pot fi obtinute de la: adresa mentionata mai sus Ofertele sau cererile de participare trebuie depuse: adresa mentionata mai sus I.4) Tipul autoritii contractante Organism de drept public I.5) Activitate principala Servicii publice generale
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Furnizare cabluri si conductoare electrice Numar referinta: 37832144/2/PAAP2026 II.1.2) Cod CPV principal 31321200-4 Cablu de joasa tensiune si de tensiune medie (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Furnizare / Cumparare II.1.4) Descrierea succinta Având în vedere că procedura simplificată inițială cu numărul SCN 1175602/25.05.2026 având ca obiect „Furnizare cabluri și conductoare electrice”, a fost anulată administrativ în mod automat de către sistemul SEAP în data de 04.06.2026 în conformitate cu prevederile Art. 212 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, din cauza faptului că nu a fost depusă nicio ofertă până la termenul limită stabilit, Autoritatea Contractantă dorește reluarea acestei achiziții. Necesitatea achiziției rămâne actuală și oportună pentru asigurarea bunei funcționări a Companiei Municipale Iluminat Public SRL. Necesitatea achiziției se menține în integralitate, având în vedere obligațiile Companiei Municipale Iluminat Public București S.R.L. privind întreținerea, mentenanța, modernizarea și extinderea Sistemului de Iluminat Public al Municipiului București. Produsele care fac obiectul achiziției sunt materiale de bază utilizate în activitatea curentă de exploatare și intervenție, iar lipsa acestora poate conduce la întârzieri în remedierea avariilor și în executarea lucrărilor programate.Valoarea estimată a achiziției a fost stabilită prin raportare la necesarul de produse identificat de compartimentele tehnice și la rezultatele cercetării de piață efectuate anterior, cu respectarea prevederilor legislației în materia achizițiilor publice. Pentru reperele la care prețurile identificate în cadrul studiului de piață au depășit valorile unitare prevăzute în Contractul de delegare a gestiunii serviciului de iluminat public, valoarea estimată a fost fundamentată la nivelul acestor valori contractuale. Acestea reprezintă plafonul maxim al cheltuielilor recunoscute și decontabile de către autoritatea contractantă. Societatea nu poate angaja cheltuieli care depășesc nivelul finanțării recunoscute prin Contractul de delegare, neexistând surse de finanțare aprobate pentru acoperirea diferențelor de preț.Reluarea procedurii urmărește asigurarea continuității activității Autorității Contractante și atribuirea contractului în condiții de concurență efectivă, cu respectarea principiilor utilizării eficiente a fondurilor și tratamentului egal al operatorilor economici. În vederea alegerii procedurii de atribuire, autoritatea contractantă a verificat încadrarea în limitele de aplicare a uneia dintre procedurile de atribuire reglementate prin art. 68 de Legea nr. 98/2016, privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Compania Municipală Iluminat Public București S.R.L., în calitate de furnizor al lucrărilor executate ȋn cadrul Sistemului de Iluminat Public al Municipiului București, are obligația de a menține la standarde de calitate europene, de a extinde și de a moderniza Sistemul de Iluminat Public al Municipiului București. Autoritatea Contractantă are ca obiect de activitate întreținerea, menținerea, modernizarea și extinderea sistemului de iluminat public al Municipiului București. Având în vedere ca activitățile de întreținere și mentenanță presupun rezolvarea oricăror defecțiuni apărute în sistemul de iluminat public din Municipiul București în cel mai scurt timp posibil, Autoritatea Contractantă a luat decizia de a iniția această achiziție. -În scopul realizării proiectelor de mai sus, Compania Municipală Iluminat Public București SRL, are nevoie de Cabluri izolate de joasă tensiune;Conductoare pentru instalații electrice; Conductoare torsadate de joasă tensiune, conform cantitatilor si caracteristicilor tehnice solicitate prin caietul de sarcini si anexe . Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor - 6 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare este in a 3-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificari se va depune in SEAP cu semnatura electronica bazata pe un certificat calificat , eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 696225; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 31321200-4 Cablu de joasa tensiune si de tensiune medie (Rev.2) Cod CPV suplimentar: - II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO321 București Locul principal de executare: BucurestiBucuresti II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Nr. crt. Denumire UM Cantitate Pret/U.M (lei, fara TVA/buc) Valoare (lei, fara TVA) 1 Cablu aluminiu nearmat (ACYY)4x16 mmp ml 6.000 8,80 52800,00 2 Cablu aluminiu nearmat (ACYY)3x35+16 mmp ml 6.000 15,60 93600,00 3 Cablu torsadat TYIR 50 OL-AL 3x16 ml 4.000 13,08 52320,00 4 Cablu MCCG -I 3 x 1,5 ml 22.000 6,64 146080,00 5 Cablu MCCG -I 3 x 2,5 ml 15.000 10,75 161250,00 6 Cablu MYF 10 mmp ml 10.000 9,00 90000,00 7 Conductor electric FY 1,5 mm albastru si rosu ml 50.000 1,12 56000,00 8 Conductor electric FY 2,5 mm albastru si rosu ml 20.000 1,83 36600,00 9 Cablu coaxial aerian 16/16 mm² ml 1500 5,05 7575,00 TOTAL VALOARE ESTIMATA LEI FARA TVA 696.225,00 II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu II.2.14) Informatii suplimentare Fonduri proprii
Furnizare cabluri si conductoare electrice Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL Cod de identificare fiscala: RO37832144; Adresa: Strada: Odăi, nr. 253-259; Tipul juridic al cumparatorului: Întreprindere de stat, controlată de o autoritate locală; Localitatea: Bucuresti; Cod NUTS: RO321 Bucuresti; Cod postal: 013604; Tara: Romania; Persoana de contact: Alexandra Dediu; Telefon: 40 ••• ••• 09; Fax: -E-mail: a•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) https://cmipb.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3) Comunicare Documentele de achizitii publice sunt disponibile pentru acces direct, nerestrictionat, complet si gratuit la: (URL
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
31321200-4 - Cablu de joasa tensiune si de tensiune medie (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 31321200-4 pornind de la SCN1177544.
Autoritate contractantă
RO37832144 - COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL
Explorează și alte anunțuri publicate de RO37832144 - COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL.
Cuvinte-cheie din titlu
Furnizare cabluri si conductoare electrice
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1177544.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul economic are acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei? Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Operatorul economic are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza In legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice? Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice? Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior? Activitățile economice sunt suspendate Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate? Faliment Operatorul economic este In stare de faliment? Insolvență Operatorul economic este In situatie de insolventa sau de lichidare? Active administrate de lichidator Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanta? Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic se afla Intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale? Concordat Operatorul economic este In concordat preventiv? Abaterea profesională gravă Operatorul economic se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitieiOperatorul economic se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitiei Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea? Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că operatorul economic are profilul activitatii (codul CAEN) in legatura cu obiectul contractului. Modalitatea de îndeplinire și aplicabilitatea în cadrul procedurii: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de catre Oficiul National al Registrului Comertului, sau in cazul ofertantilor straini, documente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de ofertantul clasat pe locul întâi în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea ofertelor. Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie valabile la data prezentarii III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Experienta similara Proporția subcontractării Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității Certificate emise de organisme independente despre sisteme sau standarde de management al mediului Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: In conformitate cu prevederile art. 179 (b) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita ofertantilor lista principalelor livrari de produse efectuate in cursul unei perioade de cel mult 3(trei) ani, calculati pana la data limita de depunere a ofertelor, cu indicarea valorilor, a perioadelor de livrare si a beneficiarilor publici sau privati insotite in mod obligatoriu de certificate/documente emise sau contrasemnate de beneficiarii contractelor semnate, din care sa rezulte ca ofertantul a livrat produse similare, respectiv orice tip de cablu electric de joasa si de medie tensiune, in valoare cumulata de minim 690.000,00 lei fara TVA la nivelul a maxim 3 contracte. Lista principalelor livrări de produse se va evidenția in formularul DUAE si nu va fi atașata ca document distinct la DUAE. In cazul in care lista principalelor livrari de produse va fi atasata ca document distinct la formularul DUAE, aceasta nu va fi luat in considerare, iar oferta va fi declarata inacceptabila. - Din contractele prezentate in sustinerea experientei similare se vor lua in considerare doar acele valori care reprezinta produse similare, respectiv orice tip de cablu electric de joasa si de medie tensiune, cu obiectul contractului care urmeaza a fi atribuit. - Pentru demonstrarea capacității tehnice, se vor prezenta copii a cel puțin un contract de furnizare/facturi, însoțite de documente relevante, procese verbale de predare-primire, procese verbale de receptie, documente constatatoare, recomandari, facturi etc., care demonstreaza executarea contractului prin furnizarea intregii cantitati de produse cuprinse in contract. In cazul persoanelor juridice straine documentele solicitate vor fi insotite de traducerea acestora in limba romana de catre un traducator autorizat. Nota: Autoritatea Contractanta verifica daca tertul/tertii care asigura sustinerea in ceea ce priveste indeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnica si/sau profesionala indeplineste/indeplinesc criteriile relevante privind capacitatea tehnica si/sau profesionala si nu se incadreaza in motivele de excludere prevazute la art. 164, 165 si 167. Daca tertul/tertii nu indeplineste/indeplinesc criteriile relevante privind capacitatea tehnica si/sau profesionala sau se incadreaza in unul dintre motivele de excludere prevazute la art. 164, 165 si 167, autoritatea contractanta solicita, o singura data ca operatorul economic sa inlocuiasca tertul/tertii sustinator/sustinatori, fara ca acest aspect sa aduca atingere principiului tratamentului egal. Modalitatea de indeplinire Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor prin bifarea indicatiei globale. Documentele justificative in sustinerea experientei similare (contracte si dovada indeplinirii acestora) se vor prezenta la solicitarea autoritatii contractante. Autoritatea contractanta, prin comisia de evaluare poate solicita oricand pe parcursul perioadei de evaluare, ca ofertantii sa faca dovada prin transmiterea documentelor care dovedesc indeplinirea experientei similare. 1. Proportia de subcontractare - acordul de asociere, se semneaza de fiecare asociat si se va preciza cine este leader al asocierii, cu identificarea din punct de vedere fizic(descrierea activitatilor desfasurate) si procentual a partii din contract care va fi indeplinita de fiecare asociat. 2. Informații privind subcontractantii - daca este cazul. In cazul subcontractarii unor parti din contract, ofertantul trebuie sa prezinte Acord de subcontractare incheiat intre ofertant si subcontractant. 3. Informații privind tertul susținător - daca este cazul. In cazul sustinerii capacitatii tehnice, ofertantul trebuie sa prezinte Angajamentul ferm privind sustinerea tehnica si/sau profesionala a ofertantului. Modalitatea de indeplinire 1. Se va prezenta acordul de asociere odata cu DUAE. 2. Se va completa DUAE de catre ofertant si separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractati. Subcontractantii precizeaza în DUAE informatiile aferente criteriilor de calificare pe care le îndeplineste, mentionând numarul si data contractului/acordului de subcontractare pentru partea propusa de subcontractare. Toti ofertantii (daca este cazul) vor prezenta acordul de subcontractare/ angajamentul ferm al tertului odata cu DUAE. 3. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante. Acestea vor fi prezentate doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 în clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 4. Se va prezenta Angajamentul ferm privind sustinerea tehnica si/sau profesionala a ofertantului odata cu DUAE. Documentele justificative care probeaza cele asumate in acord vor fi solicitate de catre autoritatea contractanta doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea ofertelor. .Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calitatii Modalitatea deindeplinire: Ofertantul trebuie să faca dovada implementării sistemului de management al calității conform SR EN ISO 9001 sau echivalent în raport cu domeniul în care se încadrează activitatea/activitățile principală/ principale ce face obiectul contractului. Modalitatea de indeplinire: Prezentarea oricărui document prin care se susține cerința de exemplu: un certificat emis de un organism de certificare acreditat sau alte documente care probează în mod concludent îndeplinirea cerinței, precum proceduri/manuale de calitate, activitate procedurată etc., similare cu cele prevăzute drept condiție pentru obținerea unei certificari SR EN ISO 9001, valabile la data prezentării acestora. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea Autorității Contractante. În cazul unei asocieri, această condiție trebuie îndeplinită individual de fiecare asociat pentru partea din contract (activitatea) pe care acesta o indeplinește. Nota: Cerința privind certificarea SR EN ISO 9001 sau echivalent nu poate fi îndeplinită prin intermediul unei alte persoane (terț susținător). Certificate emise de organisme independente cu privire la sistemele sau standardele de management de mediu Modalitatea de indeplinire: Ofertantul trebuie să faca dovada implementării sistemului de management al mediului conform SR EN ISO 14001 sau echivalent în raport cu domeniul în care se încadrează activitatea/activitățile principală/ principale ce face obiectul contractului. Modalitatea de indeplinire: Prezentarea oricărui document prin care se susține cerința de exemplu: un certificat emis de un organism de certificare acreditat sau alte documente care probează în mod concludent îndeplinirea cerinței, precum proceduri/manuale de calitate, activitate procedurată etc., similare cu cele prevăzute drept condiție pentru obținerea unei certificari SR EN ISO 14001, valabile la data prezentării acestora. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea Autorității contractante. În cazul unei asocieri, această condiție trebuie îndeplinită individual de fiecare asociat pentru partea din contract (activitatea) pe care acesta o indeplinește. Nota: Cerința privind certificarea SR EN ISO 14001 sau echivalent nu poate fi îndeplinită prin intermediul unei alte persoane (terț susținător).
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 27.07.2026 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 27.10.2026 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:27.07.2026 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) este integrat in Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. Pentru cazurile în care ofertantul este o asociere de operatori economici sau pentru cazurile în care ofertantul are subcontractanți sau terți susținători, fiecare operator economic se va autentifica în sistem și va accesa procedura de atribuire de interes în vederea completării DUAE în calitatea în care a fost inclus în respectiva procedură (asociat, subcontractant, terț susținător). Este necesar ca toți cei care trebuie să răspundă la DUAE să fie înregistrați ca utilizatori ai sistemului. Astfel, operatorul SEAP certifică faptul că: - datele încărcate ca răspunsuri DUAE sunt completate numai de către utilizatorii de tip ofertant după autentificare; - datele sunt completate de către fiecare membru al ofertantului (operatorul economic care se înscrie la procedură declară forma de participare – individuală/în asociere precum și componența, iar ceilalți validează că fac parte din acea asociere/componență). La procedura de atribuire se înscrie și depune ofertă unul dintre membrii asocierii sau operatorul economic care participă cu ofertă individual, iar ceilalți participanți completează direct în sistem doar DUAE și nu pot modifica oferta. În conformitate cu art. 137 alin. (2) lit. b) din HG 395/2016, se respinge oferta în situatia în care ofertantul nu a completat DUAE conform celui postat de Autoritatea Contractanta. Modul de departajare a ofertelor cu preturi egale: În cazul în care se constata ca exista oferte cu preturi egale clasate pe primul loc, autoritatea contractanta va solicita reofertarea prin transmiterea, prin intermediul SEAP, a unor propuneri financiare imbunatatite, contractul fiind atribuit ofertantului a carui noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. In cazul reofertarii, propunerea financiara va fi exprimata în lei fara TVA în sensul exprimarii preturilor cu trei zecimale. Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor in circumstante exceptionale inainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei prelungirea acestei perioade. In cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei aceasta va fi prelungita in mod corespunzator. Ofertantul are obligatia de a comunica autoritatii contractante daca este sau nu de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul daca nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare. Autoritatea contractanta prin comisia de evaluare poate solicita oricand pe parcursul perioadei de evaluare, ca ofertantii sa faca dovada prin transmiterea documentelor care dovedesc indeplinirea experientei similare. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent" . Toate documentele vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, reprezentând documente originale. In cazul in care oferta și documentele care o însoțesc nu sunt semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat oferta va fi declarata inacceptabila conf art.137, alin(2) lit.j HG Nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Bucuresti; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare conform Art 8 din Legea nr. 101/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare - VI.5) Data expedierii prezentului anunt 16.07.2026
Anunțuri posibil corelate (1)
RO37832144 - COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL
Profil autoritate
Datele din profilul autorității nu sunt disponibile momentan.
Date din anunț
Persoană
A••• D•••
a•••@c•••.ro
Telefon
40 ••• ••• 09
Adresă
Bucuresti, Bucuresti
Situație fiscală
COMPANIA MUNICIPALĂ ILUMINAT PUBLIC BUCUREȘTI S.R.L.
CAEN autorizate (68)
Sursă: ANAF · actualizat 02.09.2026
Stare
Reprezentanți legali
+2 alți reprezentanți
Sursă: ONRC — Registrul Comerțului