Anunțul SCN1177562 pentru Execuția lucrărilor suplimentare aferente obiectivului de investiții: ”Lucrări de reabilitare termică la bl. 3, sc. A, B, C, D, E, F, G, str. Mihai Viteazu, nr. 2” din Municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna este publicat de 4404605 - Municipiul Sfantu Gheorghe și este încadrat la codul CPV 45310000-3 – Lucrari de instalatii electrice (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese Municipiul Sfantu Gheorghe Cod de identificare fiscala: 4404605; Adresa: Strada: 1 Decembrie 1918, nr. 2; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Sfantu Gheorghe; Cod NUTS: RO123 Covasna; Cod postal: 520008; Tara: Romania; Persoana de contact: Szabolcs Stefan; Telefon: 40 ••• ••• 57; Fax: 40 ••• ••• 01; E-mail: s•••@s•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.sfantugheorgheinfo.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3) Comunicare Documentele de achizitii publice sunt disponibile pentru acces direct, nerestrictionat, complet si gratuit la: (URL) https://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100242293 Informatii suplimentare pot fi obtinute de la: adresa mentionata mai sus Ofertele sau cererile de participare trebuie depuse: adresa mentionata mai sus I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii publice generale
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Execuția lucrărilor suplimentare aferente obiectivului de investiții: ”Lucrări de reabilitare termică la bl. 3, sc. A, B, C, D, E, F, G, str. Mihai Viteazu, nr. 2” din Municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna Numar referinta: 4404605_2026_PAAPD1632028 II.1.2) Cod CPV principal 45310000-3 Lucrari de instalatii electrice (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Lucrari / Executarea, prin orice mijloace, a unei lucrari, conform cerintelor specificate de autoritatea contractanta II.1.4) Descrierea succinta Obiectivul general al proiectului reprezintă lucrările suplimentare necesare finalizării investiției: ,,Lucrări de reabilitare termică la bl. 3, Sc. A, B, C, D, E, F, G, strada Mihai Viteazul nr.2” din Municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna. Prin achiziționarea lucrărilor suplimentare de execuție, conform dispoziția de șantier nr. 5 de completare a proiectului tehnic, se va finaliza investiția mai sus menționată. Termen de execuție: 14 zile. Garanția minimă solicitată pentru lucrările efectuate: 60 luni (5 ani), de la data recepției la terminarea lucrărilor executate. Termenul până la care se pot solicita clarificări de la autoritatea contractantă este de 5 zile înainte de data depunere a ofertelor. Termenul până la care autoritatea contractanta răspunde la solicitările de clarificări este de 3 zile înainte de data de depunere ofertelor. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 250000; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 45310000-3 Lucrari de instalatii electrice (Rev.2) Cod CPV suplimentar: - II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO123 Covasna Locul principal de executare: Municipiul Sfantu GheorgheMunicipiul Sfantu Gheorghe II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Natura și cantitatea lucrărilor solicitate sunt în conformitate cu Caietul de sarcini. II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Da Identificarea proiectului: Contract de finanțare nr. 16689 / 08.02.2023 încheiat între MDLPA și UAT Sfântu Gheorghe. Tip finantare: Program / Proiect PROGRAM/PROIECT: Planul National de Redresare si Rezilienta – PNRR II.2.14) Informatii suplimentare -
Execuția lucrărilor suplimentare aferente obiectivului de investiții: ”Lucrări de reabilitare termică la bl. 3, sc. A, B, C, D, E, F, G, str. Mihai Viteazu, nr. 2” din Municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese Municipiul Sfantu Gheorghe Cod de identificare fiscala: 4404605; Adresa: Strada: 1 Decembrie 1918, nr. 2; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Sfantu Gheorghe; Cod NUTS: RO123 Covasna; Cod postal: 520008; Tara: Romania; Persoana de contact: Szabolcs Stefan; Telefon: 40 ••• ••• 57; Fax: 40 ••• ••• 01; E-mail: s•••@s•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.sfantugheorgheinfo.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
45310000-3 - Lucrari de instalatii electrice (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 45310000-3 pornind de la SCN1177562.
Autoritate contractantă
4404605 - Municipiul Sfantu Gheorghe
Explorează și alte anunțuri publicate de 4404605 - Municipiul Sfantu Gheorghe.
Cuvinte-cheie din titlu
Execuția lucrărilor suplimentare aferente obiectivului de investiții: ”Lucrări de reabilitare termică la bl. 3, sc. A, B, C, D, E, F, G, str. Mihai Viteazu, nr. 2” din Municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1177562.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Având în vedere prevederile art. 51 din Legea nr. 98/2016, operatorii ecomomici (ofertant, asocitat, subcontractant, terț susținător) trebuie să indice faptul că la elaborarea ofertei au ținut cont de obligațiile relevante din domeniul mediului, stabilite prin legislația adoptată la nivelul Uniunii Europene, legislația națională, prin acorduri colective sau prin tratatele, convențiile și acordurile internaționale în acest domeniu. În acest sens se va prezenta Formularul nr. 8. Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. a.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care a încălcat obligațiile stabilite potrivit art. 51, iar autoritatea contractantă poate demonstra acest lucru prin orice mijloc de probă adecvat, cum ar fi decizii ale autorităților competente prin care se constată încălcarea acestor obligații. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Având în vedere prevederile art. 51 din Legea nr. 98/2016, operatorii ecomomici (ofertant, asocitat, subcontractant, terț susținător) trebuie să indice faptul că la elaborarea ofertei au ținut cont de obligațiile relevante din domeniul relații de muncă, stabilite prin legislația adoptată la nivelul Uniunii Europene, legislația națională, prin acorduri colective sau prin tratatele, convențiile și acordurile internaționale în acest domeniu. În acest sens se va prezenta Formularul nr. 8. Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. a.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care a încălcat obligațiile stabilite potrivit art. 51, iar autoritatea contractantă poate demonstra acest lucru prin orice mijloc de probă adecvat, cum ar fi decizii ale autorităților competente prin care se constată încălcarea acestor obligații. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Având în vedere prevederile art. 51 din Legea nr. 98/2016, operatorii ecomomici (ofertant, asocitat, subcontractant, terț susținător) trebuie să indice faptul că la elaborarea ofertei au ținut cont de obligațiile relevante din domeniul social, stabilite prin legislația adoptată la nivelul Uniunii Europene, legislația națională, prin acorduri colective sau prin tratatele, convențiile și acordurile internaționale în acest domeniu. În acest sens se va prezenta Formularul nr. 8. Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. a.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care a încălcat obligațiile stabilite potrivit art. 51, iar autoritatea contractantă poate demonstra acest lucru prin orice mijloc de probă adecvat, cum ar fi decizii ale autorităților competente prin care se constată încălcarea acestor obligații. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. d.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic pentru care autoritatea contractantă are suficiente indicii rezonabile/informații concrete pentru a considera că operatorul economic a încheiat cu alți operatori economici acorduri care vizează denaturarea concurenței în cadrul sau în legătură cu procedura în cauză. Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. e.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care se află într-o situație de conflict de interese în cadrul sau în legătură cu procedura în cauză, iar această situație nu poate fi remediată în mod efectiv prin alte măsuri mai puțin severe. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. f.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care la participarea anterioară la pregătirea procedurii de atribuire a condus la o distorsionare a concurenței, iar această situație nu poate fi remediată prin alte măsuri mai puțin severe. Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. g.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care și-a încălcat în mod grav sau repetat obligațiile principale ce-i reveneau în cadrul unui contract de achiziții publice, al unui contract de achiziții sectoriale sau al unui contract de concesiune încheiate anterior, iar aceste încălcări au dus la încetarea anticipată a respectivului contract, plata de daune-interese sau alte sancțiuni comparabile. Insolvență Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. b.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care se află în procedura insolvenței sau în lichidare, în supraveghere judiciară sau în încetarea activității. Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. b.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care se află în procedura insolvenței sau în lichidare, în supraveghere judiciară sau în încetarea activității. Abaterea profesională gravă Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. c.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care a comis o abatere profesională gravă care îi pune în discuție integritatea, iar autoritatea contractantă poate demonstra acest lucru prin orice mijloc de probă adecvat, cum ar fi o decizie a unei instanțe judecătorești sau a unei autorități administrative. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Având în vedere prevederile art. 167, alin. (1), lit. h.) și i.) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziție publică orice operator economic care: - s-a făcut vinovat de declarații false în conținutul informațiilor transmise la solicitarea autorității contractante în scopul verificării absenței motivelor de excludere sau al îndeplinirii criteriilor de calificare și selecție, nu a prezentat aceste informații sau nu este în măsură să prezinte documentele justificative solicitate; - a încercat să influențeze în mod nelegal procesul decizional al autorității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje nejustificate în cadrul procedurii de atribuire sau a furnizat din neglijență informații eronate care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor autorității contractante privind excluderea din procedura de atribuire a respectivului operator economic, selectarea acestuia sau atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru către respectivul operator economic. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru profesional relevant Atestat ANRE tip C2A În vederea îndeplinirii în bune condiții a obligațiilor contractuale, cu respectarea Regulamentului ANRE din Ordinul nr. 134/ 2021 privind aprobarea Regulamentului pentru atestarea operatorilor economici care proiectează, execută și verifică instalații electrice, ofertantul va face dovada că este atestat ANRE minim gradul C2A – execuție lucrări linii electrice, aeriene sau subterane, cu tensiuni nominale de 0,4 kV - 20 kV, posturi de transformare cu tensiunea nominală superioară de cel mult 20 kV, stații de medie tensiune, precum și partea electrică de medie tensiune a stațiilor de înaltă tensiune. Modalitatea de îndeplinire: Completare DUAE conform prevederilor art. 193 din Legea nr. 98/2016 până la data limită de depunere a ofertelor, urmând că autoritatea contratantă să solicite documentele justificative ofertantului clasat pe primul loc, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Proporția de subcontractare Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Conform art. 55 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 ofertantul va prezenta denumirea subcontractanților, datele de contact ale acestora, partea/părțile din contract care urmează afi îndeplinite de către aceștia și valoarea la care se ridică partea/părțile respective. Se va depune acordul de subcontractare. Subcontactanții nu trebuie să se încadreze în situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167 din Lege. În conformitate cu art. 196, alin. (2) autoritatea contractantă va solicita, înainte de atribuirea contractului de achiziție publică, ofertantului clasat pe primul loc, după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție.
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 27.07.2026 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 27.10.2026 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:27.07.2026 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Da VI.3) Informatii suplimentare În cazul în care două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractantă solicită ofertanților o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are prețul cel mai scăzut. ”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate guvernamentală centrală; Localitatea: Bucuresti; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: În conformitate cu prevederile Legii 101/2016, cu completările și modificările ulterioare. VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare - VI.5) Data expedierii prezentului anunt 16.07.2026
4404605 - Municipiul Sfantu Gheorghe
Profil autoritate
Datele din profilul autorității nu sunt disponibile momentan.
Date din anunț
Persoană
S••• S•••
s•••@s•••.ro
Telefon
40 ••• ••• 57
Fax
40 ••• ••• 01
Adresă
Sfantu Gheorghe, Covasna