Anunțul SCN1177586 pentru Servicii de monitorizare și mentenență a sistemelor tehnice de alarmare la efracție pentru subunitățile S.N.T.F.C. CFR Călători SA – S.R.T.F.C. Constanța : stația CFR Fetești este publicat de RO 11054545 - SNTFC ,,CFR CALATORI" SA și este încadrat la codul CPV 79711000-1 – Servicii de monitorizare a sistemelor de alarma (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese SNTFC ,,CFR CALATORI" SA - SRTFC CONSTANȚA Cod de identificare fiscala: RO 11054545; Adresa: Aleea Albastrelelor nr.10; Tipul juridic al cumparatorului: Întreprindere de stat; Localitatea: Constanta; Cod NUTS: RO223 Constanța; Cod postal: 900132; Tara: Romania; Persoana de contact: Paul Tantar; Telefon: 40 ••• ••• 74; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: P•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.cfrcalatori.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3) Comunicare Documentele de achizitii publice sunt disponibile pentru acces direct, nerestrictionat, complet si gratuit la: (URL) https://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100242318 Informatii suplimentare pot fi obtinute de la: adresa mentionata mai sus Ofertele sau cererile de participare trebuie depuse: adresa mentionata mai sus I.6) Activitate principala Servicii feroviare
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Servicii de monitorizare și mentenență a sistemelor tehnice de alarmare la efracție pentru subunitățile S.N.T.F.C. CFR Călători SA – S.R.T.F.C. Constanța : stația CFR Fetești Numar referinta: A1-RO11054545-2151-08.06.2026 II.1.2) Cod CPV principal 79711000-1 Servicii de monitorizare a sistemelor de alarma (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Servicii / Servicii de investigatie si de siguranta II.1.4) Descrierea succinta Servicii de monitorizare și mentenență a sistemelor tehnice de alarmare la efracție pentru subunitățile S.N.T.F.C. CFR Călători SA – S.R.T.F.C. Constanța: stația CFR Fetești - conform CS CT8/1009/19.06.2026. Valoarea totală estimată a achiziției = 4800 lei fără TVA. Operatorul economic va putea solicita clarificari cu 6 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, ”CFR CĂLĂTORI” S.A - SRTFC Constanta raspunzand in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 4 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul stabilit. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 4800; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 79711000-1 Servicii de monitorizare a sistemelor de alarma (Rev.2) Cod CPV suplimentar: - II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO223 Constanța Locul principal de executare: Conform caietului de sarcini nr. CT8/1009/19.06.2026Conform caietului de sarcini nr. CT8/1009/19.06.2026 II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Servicii de monitorizare și mentenență a sistemelor tehnice de alarmare la efracție pentru subunitățile S.N.T.F.C. CFR Călători SA – S.R.T.F.C. Constanța: stația CFR Fetești II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu II.2.14) Informatii suplimentare -
Servicii de monitorizare și mentenență a sistemelor tehnice de alarmare la efracție pentru subunitățile S.N.T.F.C. CFR Călători SA – S.R.T.F.C. Constanța : stația CFR Fetești Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese SNTFC ,,CFR CALATORI" SA - SRTFC CONSTANȚA Cod de identificare fiscala: RO 11054545; Adresa: Aleea Albastrelelor nr.10; Tipul juridic al cumparatorului: Întreprindere de stat; Localitatea: Constanta; Cod NUTS: RO223 Constanța; Cod postal: 900132; Tara: Romania; Persoana de contact: Paul Tantar; Telefon: 40 ••• ••• 74; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: P•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.cfrcalatori.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3) Comunicare Docu
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
79711000-1 - Servicii de monitorizare a sistemelor de alarma (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 79711000-1 pornind de la SCN1177586.
Autoritate contractantă
RO 11054545 - SNTFC ,,CFR CALATORI" SA
Explorează și alte anunțuri publicate de RO 11054545 - SNTFC ,,CFR CALATORI" SA.
Cuvinte-cheie din titlu
Servicii de monitorizare și mentenență a sistemelor tehnice de alarmare la efracție pentru subunitățile S.N.T.F.C. CFR Călători SA – S.R.T.F.C. Constanța : stația CFR Fetești
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1177586.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul econimic are acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei? Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Operatorul economic are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza In legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice? În vederea completării acestei declarații precizăm că persoanele cu funcții de decizie din cadrul autorității contractante sunt: Niculae Auraș Gavrilă-Director, Florentina Sima -Contabil Șef, Ionuț Popa- Șef Divizie Exploatare Comercială și Marketing, Hristu Aurelian Tanef- Șef Serviciu AAA, Eugenia Curelea - Șef Serviciul Contabilitate, Paul Țânțar – Inginer Serviciul AAA, Georgescu Mirela- Consilier Juridic, Florentina Țurcanu- Consilier Juridic. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice? În vederea completării acestei declarații precizăm că persoanele cu funcții de decizie din cadrul autorității contractante sunt: Niculae Auraș Gavrilă-Director, Florentina Sima -Contabil Șef, Ionuț Popa- Șef Divizie Exploatare Comercială și Marketing, Hristu Aurelian Tanef- Șef Serviciu AAA, Eugenia Curelea - Șef Serviciul Contabilitate, Paul Țânțar – Inginer Serviciul AAA, Georgescu Mirela- Consilier Juridic, Florentina Țurcanu- Consilier Juridic. Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior? Ofertantii, terti sustinatori, subcontractantii propusi nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 180 din Legea nr. 99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Activitățile economice sunt suspendate Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate? Faliment Operatorul economic este In stare de faliment? Insolvență Operatorul economic este In situatie de insolventa sau de lichidare? Active administrate de lichidator Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanta? Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic se afla Intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale? Concordat Operatorul economic este In concordat preventiv? Abaterea profesională gravă Operatorul economic se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitiei Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție b) a ascuns astfel de informații c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea? Ofertantii, terti sustinatori, subcontractantii propusi nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 180 din Legea nr. 99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv : - certificat constatator emis de ONRC, (Informațiile cuprinse în Certificatul Constatator trebuie să fie reale/actuale la data prezentării documentului) - certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidate (buget local, buget de stat, etc) pentru sediul principal (documente din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 178 alin.1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate – valabile la momentul prezentării ; - cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; - după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare privind achizițiile publice; - alte documente edificatoare, după caz. Conform prevederilor art.205 alin.(2) din Legea nr.99/2016 înainte de atribuirea contractului sectorial, entitatea contractantă solicită ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte documente actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE. Conform art. 205 (1) din Legea nr. 99/2016, entitatea contractanta poate solicita ofertanților să depună documente justificative ca dovada a informațiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfașurării procedurii de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul acordului cadru. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondență în codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC sau din actul de înființare/ înregistrare. Informațiile cuprinse în Certificatul Constatator trebuie să fie reale/actuale la data prezentării documentului. Documentele se vor prezenta însoțite de traducerea autorizată în limba română. Se va prezenta DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC și au înscris ca obiect de activitate principal codul CAEN: 8010 și/sau unul sau mai multe dintre codurile CAEN: 4321, 7112 sau 8020, urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Solicitarea acestor cerințe este determinată de necesitatea prezentării de către operatorii economici participanți la procedură, a dovezii că domeniul de activitate corespunde cu obiectul contractului ce urmează a fi încheiat. Informațiile din certificatele/documentele prezentate trebuie să fie reale/actuale la data limită de depunere a ofertelor. Solicitarea prezentării Certificatului constatator emis de ONRC de către operatorii economici participanți la procedură, este determinată de necesitatea dovedirii corespondenței între domeniul de activitate al acestora cu obiectul contractului ce urmează a se încheia. Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii - Licență eliberată de Inspectoratul General al Poliției Române, valabilă, care să ateste că societatea este specializată pentru servicii de pază și protecție și în domeniul sistemelor de alarmare împotriva efracției. - Avizul Inspectoratului Județean de Poliție în a carei raza de activitate își are sediul societatea specializată pentru servicii de pază și protecție și/sau în domeniul sistemelor de alarmare împotriva efracției, eliberat pentru conducatorul societății respective. - Avizul Inspectoratului Județean de Poliție pentru prestarea serviciilor de monitorizare și intervenție sisteme de alarmare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Scopul cerinței este de a obține informațiile necesare cu privire la faptul că domeniul de activitate al operatorului corespunde cu obiectul achiziției. Documentele se vor prezenta în copie legalizată / copie certificată „conform cu originalul”. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează să fie prezentate odată cu documentele de înscriere. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Asigurarea riscului profesional Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Societățile trebuie să dețină o poliță de asigurare valabilă pentru acoperirea riscului privind activitatea de monitorizare și intervenție, încheiată cu o societate de asigurări, care să nu fie în insolventa și/sau oricare procedură de faliment, cu valabilitate pe întreaga perioadă de derulare a contractului. Modalitatea de indeplinire : Se va prezenta DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv polița de asigurare va fi prezentată doar de ofertantul clasat pe primul loc la momentul semnării contractului. III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Proporția de subcontractare Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Proporția de subcontractare Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile privind partea din contract pe care eventual au intenția să o subcontracteze. În cazul în care operatorul economic nu completează rubrica Descriere, se consideră că operatorul economic nu subcontractează părți din contract. În cazul în care, la procedură ofertanții apelează la susținerea unor terți sau au intenția de a subcontracta o parte a contractului, terții susținători și/sau subcontractanții au obligația de a completa un DUAE separat, în care vor include toate informațiile solicitate ofertantului. Operatorii economici vor prezenta documentele justificative în susținerea privind partea din contract pe care eventual intenționează să o subcontracteze odată cu documentele de înscriere. Se va prezenta DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, se vor prezenta odată cu documentele de înscriere. III.1.4) Reguli si criterii obiective de participare Lista si descrierea succinta a regulilor si criteriilor: - III.1.6) Depozite si garantii solicitate GP- In valoare de 48,00 lei sau echivalentul leu/alta valuta la cursul stabilit de BNR constituită până la data limită stabilită pentru depunerea ofertelor și valabilă 90 de zile de la termenul limita de depunere a ofertelor, va fi constituit prin: virament bancar sau OP in cont RO43BTRLRONCRT0P67832604 deschis la BANCA TRANSILVANIA, sau orice alt instrument de garantare emis in conditiile legii conform art.164 alin(4)din Lg. 99/2016 Prin exceptie, garantia de participare se poate constitui prin depunerea la casieria entitatii contractante in numerar, in cazul in care valoarea garantiei de participare este mai mica de 5000 lei. Ofertele care nu sunt însoțite de dovada constituirii garanției pentru participare vor fi respinse în cadrul ședinței de deschidere. Dovada constituirii garantiei de participare trebuie sa fie prezentata cel mai tarziu la data si ora stabilite pentru deschiderea ofertelor. Garantia de participare este irevocabila. Restituirea GP se realizeaza potrivit art. 164^1 din Legea 99/2016 GBE-Furnizorul se obligă să constituie garanția de bună execuție a contractului în termen de 5 zile după data semnării contractului, în cuantum de 10 % din valoarea contractului fără TVA și oricum înainte de începerea executării contractului. Garantia de bună executie se constituie printr-un instrument de garantare emis in conditiile legii conform art.164 alin(4)din Lg. 99/2016 și devine anexă la contract. sau intr-un cont de disponibil deschis la Trezoreria Statului pe numele Furnizorului și devine anexă la contract.Achizitorul se obligă să elibereze garanția pentru participare și, după caz, să emită ordinul de începere a contractului numai după ce prestatorul a facut dovada constituirii garanției de bună execuție.Achizitorul are dreptul de a emite pretenții asupra garanției de bună execuție, în limita prejudiciului creat, dacă prestatorul nu își execută, execută cu întârziere sau execută necorespunzător obligațiile asumate prin prezentul contract.
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 28.07.2026 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 28.10.2026 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:28.07.2026 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare Perioada de valabilitate a ofertelor 90 zile de la termenul limită de depunere a ofertelor. Note: a) Entitatea Contractantă are dreptul de a solicita ofertanților, în circumstanțe excepționale, inainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade. b) Ofertantul are obligația de a comunica Entității Contractante dacă este sau nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei. c) Ofertantul care nu esre de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se consideră că și-a retras oferta, fără ca acest fapt să atragă pierderea garanției de participare. – Limba de redactare a ofertei – Română. Toate certificatele și documentele emise în altă limbă decât română vor fi insoțite de traducere autorizată a acestora în limba română. Pentru transmiterea Ofertei în SEAP documentele care compun Oferta și DUAE vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat în condițiile legii și încărcate în SEAP în secțiunile specifice disponibile în sistemul informatic In cazul în care se depune notificare sau contestație, după caz se vor aplica precederile Legii nr.101/2016. Solicitările de clarificări ale potențialilor ofertanți se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Secțiunea „Intrebări” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar răspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP, la Secțtiunea „Documentație și Clarificări” din cadrul anunțului de participare, entitatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin alta modalitate de comunicare decât cea stabilită în conformitate cu prevederile art 78 alin (1) din Legea nr 99/2016 pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor. Comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare privind ofertele depuse, în SEAP la Secțiunea „Intrebari”. Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificări și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SEAP (Secțiunea „Intrebări”), integral în secțiunea corespunzatoare respectivei solicitări, sub forma unuia sau a mai multor documente/fișiere distincte semnate cu semnătură electronică. In cazul în care se constată că ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, în vederea departajării ofertelor, entitatea contractanta (prin intermediul SEAP la Sectiunea „Intrebari”) va solicita reofertarea, prin prezentarea unei noi propuneri financiare. Noua propunere financiară va fi depusă doar și numai în urma solicitării entității contractante. Conform art. 205 (1) din Legea nr. 99/2016, entitatea contractantă poate solicita ofertanților să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informațiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfășurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzatoare a procedurii. Ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile va face dovada îndeplinirii criteriilor de calificare, prin prez, la solicitarea EC, de regulă a doc solicitate. Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistem, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE. Cerintele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metodă specifică de fabricație/prestare/execuție, vor fi întelese ca fiind însoțite de mențiunea ”sau echivalent”. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Bucuresti; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: Termenele de exercitare a căilor de atac sunt cele prevăzute în Legea nr. 101/2016. VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare Compartiment Juridic al SRTFC Constanta Adresa: Aleea Albastrelelor nr.10, et 1 , cam 402; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Constanta; Cod postal: 900132; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 80; Fax: 40 ••• ••• 91; E-mail: m•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://WWW.CFRCALATORI.RO; VI.5) Data expedierii prezentului anunt 16.07.2026
RO 11054545 - SNTFC ,,CFR CALATORI" SA
Profil autoritate
Datele din profilul autorității nu sunt disponibile momentan.
Date din anunț
Persoană
P••• T•••
P•••@c•••.ro
Telefon
40 ••• ••• 74
Fax
40 ••• ••• 42
Adresă
Constanta, Constanța
SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE CALATORI - CFR - CALATORI SA
CAEN autorizate (135)
Reprezentanți legali
+1 alți reprezentanți
Sursă: ONRC — Registrul Comerțului