Anunțul SCN1177639 pentru Execuție lucrări suplimentare necesare punerii în aplicare a dispozițiilor de șantier nr. 15, 16, 17, 18, 19 în cadrul proiectului “Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila este publicat de 4205670 - MUNICIPIUL BRAILA și este încadrat la codul CPV 45300000-0 – Lucrari de instalatii pentru cladiri (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese MUNICIPIUL BRAILA Cod de identificare fiscala: 4205670; Adresa: Strada: P-ta Independentei, nr. 1, Sector: -, Judet: Braila; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Braila; Cod NUTS: RO221 Braila; Cod postal: 810210; Tara: Romania; Persoana de contact: MIRELA MOLDOVEANU; Telefon: 40 ••• ••• 47; Fax: 40 ••• ••• 94; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primariabr.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3) Comunicare Documentele de achizitii publice sunt disponibile pentru acces direct, nerestrictionat, complet si gratuit la: (URL) https://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100242374 Informatii suplimentare pot fi obtinute de la: adresa mentionata mai sus Ofertele sau cererile de participare trebuie depuse: adresa mentionata mai sus I.4) Tipul autoritii contractante Autoritate regionala sau locala I.5) Activitate principala Servicii publice generale
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Execuție lucrări suplimentare necesare punerii în aplicare a dispozițiilor de șantier nr. 15, 16, 17, 18, 19 în cadrul proiectului “Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila Numar referinta: 4205670/2026/13 II.1.2) Cod CPV principal 45300000-0 Lucrari de instalatii pentru cladiri (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Lucrari / Executarea II.1.4) Descrierea succinta Execuție lucrări suplimentare necesare punerii în aplicare a dispozițiilor de șantier nr. 15, 16, 17, 18, 19 în cadrul proiectului “Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila”. Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuția lucrărilor suplimentarea cu respectarea prevederilor din dispozițiile tehnice de șantier nr. nr. 15/23.03.2026, nr.16/23.03.2026, nr. 17/02.04.2026, nr. 18/06.04.2026 și nr. 19/08.04.2026 și anexele aferente obiectivului de investiție ,,Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila”. Propunerea tehnica va fi intocmita conform caietului de sarcini, parte integranta din prezenta documentatie de atribuire. Valoarea estimata totala este de 298.481,55 lei fără T.V.A. Numărul zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 8 zile Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări transmise în a 4-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 298481,55; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 45300000-0 Lucrari de instalatii pentru cladiri (Rev.2) Cod CPV suplimentar: 45310000-3 Lucrari de instalatii electrice (Rev.2) II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO221 Braila Locul principal de executare: Municipiul BrailaMunicipiul Braila II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuția lucrărilor suplimentarea cu respectarea prevederilor din dispozițiile tehnice de șantier nr. 5/13.06.2023, nr.6/13.06.2023, nr. 7/13.06.2023 și nr. 8/13.06.2023 și anexele aferente obiectivului de investiție ,,Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila”. II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Da Identificarea proiectului: ,,Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila” Tip finantare: Program / Proiect PROGRAM/PROIECT: PR - Program Regional 2021-2027 - Programul Regional Sud-Est II.2.14) Informatii suplimentare -
Execuție lucrări suplimentare necesare punerii în aplicare a dispozițiilor de șantier nr. 15, 16, 17, 18, 19 în cadrul proiectului “Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese MUNICIPIUL BRAILA Cod de identificare fiscala: 4205670; Adresa: Strada: P-ta Independentei, nr. 1, Sector: -, Judet: Braila; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate locală; Localitatea: Braila; Cod NUTS: RO221 Braila; Cod postal: 810210; Tara: Romania; Persoana de contact: MIRELA MOLDOVEANU; Telefon: 40 ••• ••• 47; Fax: 40 ••• ••• 94; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primariabr.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.3)
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
45300000-0 - Lucrari de instalatii pentru cladiri (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 45300000-0 pornind de la SCN1177639.
Autoritate contractantă
4205670 - MUNICIPIUL BRAILA
Explorează și alte anunțuri publicate de 4205670 - MUNICIPIUL BRAILA.
Cuvinte-cheie din titlu
Execuție lucrări suplimentare necesare punerii în aplicare a dispozițiilor de șantier nr. 15, 16, 17, 18, 19 în cadrul proiectului “Reabilitarea Castelului de Apă din Grădina Publică, Brăila
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1177639.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Activitățile economice sunt suspendate Conform cerintelor solicitate ininstrucțiuni către ofertanți Faliment Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Insolvență Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Active administrate de lichidator Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Concordat Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Abaterea profesională gravă Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Conform cerintelor solicitate in instrucțiuni către ofertanți Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii precum sș faptul ca are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Cerința se aplica inclusiv pentru subcontractanti care completeaza informatiile aferente situatiei lor la nivelul unui DUAE distinct. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in coduri CAEN din certificatul constatator. Informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la data prezantarii acestuia. In vederea demonstrarii indeplinirii criteriului de capacitate de exercitare a activitatii profesionale, Ofertantul/ Ofertantul asociat/ Subcontractantul va bifa în DUAE la secțiunea A: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie una din optiunile DA sau NU. Ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire va prezenta, anterior atribuirii contractului, la solicitarea Autoritatii Contractante, Certificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Teritorial in integralitate, din care sa rezulte ca activitatea principala/secundara pe care o desfasoara conform codificarii CAEN corespunde obiectului contractului. De asemenea, in Certificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Teritorial trebuie sa se regaseasca si urmatoarele informatii: datele de identificare ale operatorului economic, actionarii/ asociatii, organele de conducere, administratorii, membrii Consiliului de Administratie, starea ofertantului etc. Se permite dovedirea capacitatii de exercitare a activitatii profesionale si prin prezentarea certificatului constatator emis de catre ONRC in forma electronica, prin intermediul serviciului online InfoCert, avand incorporata, atasata sau logic asociata semnatura electronica extinsa. Nota 1: Toate documentele justificative care atesta capacitatea de exercitare a activitatii profesionale a operatorilor economici vor contine informatii reale, valabile si actuale la data prezentarii acestora. Nota 2: Pentru persoanele juridice straine, se vor prezenta documente edificatoare, traduse in limba romana de catre un traducator autorizat, care sa cuprinda informatii reale/actuale la data prezentarii, care dovedesc o forma de inregistrare in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este stabilit, din care sa reiasa informatiile solicitate de catre Autoritatea Contractanta. Nota 3: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru indeplinirea cerintei este suficient ca obiectul de activitate al fiecarui membru sa fie in concordanta cu partea din contract pe care o va realiza. Nota 4: In situatia in care ofertantul subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta Certificatul Constatator subcontractantii declarati in DUAE. Pentru indeplinirea cerintei este suficient ca obiectul de activitate al fiecarui subcontractant sa fie in concordanta cu partea din contract pe care o va realiza Note 5: Ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar va depune in SICAP documentele semnate cu semnatura electronica extinsa. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Experienta similara Proporția subcontractării Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Ofertantul trebuie sa faca dovada executarii si ducerii la bun sfarsit de lucrari similare sau superioare din punct de vedere al complexității, cu cele care fac obiectul achizitiei, in ultimii 5 ani calculati prin raportarea la data limita de depunere a ofertelor. Prin lucrări similare sau superioare din punct de vedere al complexității cu cele care fac obiectul achiziției se va înțelege lucrari de instalatii electrice si termice aferente unor clădiri cuprinse cel puțin în categoria de importanță C conform prevederilor H.G. nr. 766/1997. La nivelul unuia dintre aceste contracte ofertantul trebuie sa fi executat lucrari de instalatii electrice si termice aferente unei cladiri monument istoric. Nota 1: Ultimii 5 ani vor fi calculati pana la data limita de depunere a ofertei STABILITA INITIAL IN ANUNTUL DE PARTICIPARE, cu mentiunea ca in cazul in care autoritatea contractantă este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului- limită stabilit pentru depunerea ofertelor, publicând în acest sens o erată, limita inferioară a perioadei de 5 ani se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerința pentru toți operatorii care au prezentat dovada finalizării contractului de experiență similară în intervalul de timp nou rezultat. Nota 2: Prin „lucrări duse la bun sfarsit” se va înțelege: - lucrări recepționate pe obiecte, care sunt însoțite de proces-verbal de recepție întocmit în conformitate cu prevederile legale și tehnice din domeniul din care face parte obiectul contractului/ - lucrări recepționate, însoțite de proces-verbal la terminarea lucrărilor/ - lucrări recepționate, însoțite de proces-verbal de recepție finala. Nota 3: In situatia in care contractele au fost semnate inainte de perioada de 5 ani, anterioara datei de depunere a ofertei, odata ce a fost prezentat documentul care confirma receptionarea respectivelor lucrari în perioada de referinta, se va lua în calcul toata valoarea/cantitatea care face obiectul respectivului document, în conditiile în care acestea sunt integrate într-un livrabil/obiect de constructie cu functionalitate independenta - In cazul in care contractul/ contractele prezentate ca experienta similara au fost executate in asociere, valoarea ce va fi luata in considerare pentru indeplinirea cerintei minime se va calcula in conformitate cu procentul prevazut in contractul de asociere. Modalitatea de indeplinire Ofertantul/ Ofertantul asociat/ Subcontractantul/Terțul sustinator va bifa în DUAE la secțiunea A: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie una din optiunile DA sau NU. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței, vor fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor: -Certificate/documente/ referințe/ recomandări/procesul-verbal de recepție finală/procesul-verbal de recepție la terminarea lucrărilor /proces verbal de recepție pe obiect, întocmite în condițiile actelor normative care reglementează recepția lucrărilor, care să ateste faptul că lucrările au fost executate în conformitate cu normele legale în domeniu și/sau alte documente din care sa reiasă urmatoarele informații: beneficiarul, cantitatea (indicatori tehnici ce caracterizează obiectul lucrării), perioada (inclusiv data încheierii contractului) și locul execuției lucrarilor emise sau contrasemnate de autoritatea sau clientul privat beneficiar al contractului. În cazul contractelor aflate în derulare la data limita de depunere a ofertelor, pentru demonstrarea experientei similare se vor lua în considerare doar lucrările executate în perioada solicitata cu conditia ca lucrarile prezentate sa fie duse la bun sfarsit. Experienta similara a subcontractantilor va fi luata în considerare pentru partea lor de implicare în contractul care urmeaza a fi atribuit Nota 1: Daca un grup de operatori economici depune o oferta comuna, cerinta se demonstreaza prin luarea in considerare a resurselor tuturor membrilor grupului. In aceasta situatie, si ofertantul asociat va completa DUAE - Sectiunea "Capacitatea tehnica si profesionala". De asemenea, impreuna cu DUAE si cu oferta, este obligatoriu incarcarea in SEAP a Acordului de Asociere, semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. Nota 2: In vederea indeplinirii cerintei, ofertantul poate beneficia de sustinerea unui/unor tert/ terti. In acest sens vor fi respectate prevederile art. 182 din Legea nr. 98/2016 si ale art. 48 din HG nr. 395/2016. Nota 3: Tertul sustinator va completa DUAE -Sectiunea "Capacitatea tehnica si profesionala". Nota 4: In cazul in care beneficiaza de sustinere din partea unui tert, ofertantul va prezenta: a) Angajamentul ferm privind sustinerea capacitatii tehnice acordata de tertul sustinator.Angajamentul ferm va fi incarcat in mod obligatoriu in SEAP impreuna cu DUAE si cu oferta si va fi semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. b) documentele indicate in cadrul Angajamentului ferm din care sa rezulte modul efectiv prin care tertul sustinator asigura indeplinirea obligatiilor asumate prin angajament. Aceste documente vor fi incarcate in mod obligatoriu in SEAP impreuna cu Angajamentul ferm, cu DUAE si cu oferta, si vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. c) doc./recomandari emise de beneficiarul lucrarilor/ PV de receptie la terminarea lucrarilor/ PV de receptie finala/ Doc. constat. emise de autoritatile contractate/Certificari de buna executie, din care sa reiasa toate elementele necesare pentru confirmarea indeplinirii cerintei de capacitate tehnica Informații privind subcontractarea (dacă este cazul): În conformitate cu prevederile Art. 55 (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se solicită ofertanților să precizeze în ofertă: a) partea/părțile din contract pe care intenționează să o/le subcontracteze; și b) datele de identificare ale subcontractanților propuși, dacă aceștia din urmă sunt cunoscuți la momentul depunerii ofertei sau a solicitării de participare. În conformitate cu prevederile art. 218 (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, subcontractanții au dreptul de a opta pentru a fi plătiți în mod direct de către autoritatea contractantă. Opțiunea se va manifesta la semnarea contractului. Conform prevederilor art. 170 din Legea 98/2016, niciun subcontractant nu trebuie să se afle în situația care determină excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 164, art.165, art.167 din Legea 98/2016. De asemenea, subcontractanții au obligația depunerii declarației cu privire la neîncadrarea în prevederile art. 60 din Legea 98/2016. Pentru persoane juridice străine documentele se vor prezenta în limba de origine și în traducere autorizată. Modalitatea de îndeplinire: Ofertantul/ Ofertantul asociat/ Subcontractantul/Terțul sustinator va bifa în DUAE la secțiunea A: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie una din optiunile DA sau NU. Potrivit prevederilor art. 193 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, în cazul în care ofertantul/candidatul intenționează să subcontracteze o parte/părți din contract, DUAE include și informații privind partea din contract care urmează a fi eventual subcontractată, și va avea anexat acordul de subcontractare. Subcontractanții pe a căror capacități se bazează ofertantul/ candidatul trebuie să completeze, la rândul lor, DUAE separat, incluzând toate informațiile menționate la art. 193 alin. (1) lit. a), precum și cele de la alin. (1) lit. b) si c) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, care prezintă relevanță din perspectiva capacităților subcontractanților pe care se bazează ofertantul/candidatul în cadrul procedurii de atribuire respective. Astfel, subcontractanții vor preciza în DUAE și informațiile aferente criteriilor de calificare pe care le îndeplinește menționând numărul și data contractului/acordului de subcontractare pentru partea propusă pentru subcontractare. În cazul subcontractanților pe a căror capacități ofertantul/candidatul nu se bazează, DUAE va conține numai informațiile mentionate la alin. (1) lit. a), respectiv, va prezenta DUAE doar în scopul demonstrării neîncadrării în niciuna din situațiile de excludere menționate la art. 164, 165 si 167. Operatorul economic clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile va face dovada îndeplinirii cerințelor de calificare prin subcontractanți prin prezentarea de documente justificative ale acestora, la solicitarea AC. Autoritatea contractantă poate respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită candidatului/ofertantului o singură dată– înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant. Se va depune, odată cu DUAE și acordurile de subcontractare, după caz. Nedepunerea acestora odată cu DUAE, constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertențe de formă ale informațiilor cuprinse în secțiunile DUAE, atât ale ofertantului, cât și ale subcontractantului, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire. Înainte de semnarea contractului, ofertantul câștigător va prezenta Contractul de subcontractare încheiat între ofertant și subcontractanții nominalizați în ofertă, în original sau în copie legalizată. În ceea ce privește participarea unui operator economic care poate avea calitatea de subcontractant în procedură, autoritatea contractantă ia în considerare capacitatea tehnică și profesională a acestuia pentru partea sa de implicare în contract (art. 172 alin.(4) din Legea nr. 98/2016).
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 05 ••• ••• 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 05.12.2026 Durata in luni: 4 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:05 ••• ••• 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare P ”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent” Pentru demonstrarea îndeplinirii cerintelor de calificare stabilite prin prezenta fisa de date, ofertantul va prezenta initial doar DUAE- documentul unic de achizitie european conform art. 193 din Legea nr. 98/2016, semnata de reprezentantul sau legal, prin care confirma ca îndeplineste cerintele de calificare respective, astfel cum au fost solicitate în documentatia de atribuire. În vederea completării DUAE - operatorii economici vor accesa SEAP si in momemtul inscrierii in procedura vor avea acces la modalitatea de completare a acestuia. Documentele justificative in sustinerea declaratiei, trebuie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire (inclusiv de catre ofertantul asociat al castigatorului licitatiei sau tertul sustinator, subcontractant, dupa caz) pana la data incheierii raportului procedurii de atribuire, conform art.196, al.2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnatura electronica). Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari referitorare la prezenta documentatie de atribuire, se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Sectiunea Întrebari din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Sectiunea Documentatie, clarificari si decizii din cadrul anuntului de participare, autoritatea contractanta urmând sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari privind documentatia de atribuire, operatorii economici se vor înregistra în SEAP (www.elicitatie.ro) ca operator economic si ca participant la procedura de atribuire. Pentru clarificarile transmise dupa expirarea termenului prevazut la sectiunea I.1 si care fac imposibila transmiterea raspunsului în termen, autoritatea contractanta va raspunde numai în conditiile prevazute de art. 103 din HG. nr. 395/2016. Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP (Sectiunea “Întrebari”). Accesarea si completarea DUAE se va face in SEAP Se va consuta si Ghidul SEAP. Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc cu preturi egale: • In cazul in care in urma aplicarii criteriului de atribuire pretul cel mai scazut, doua sau mai multe oferte au acelasi pret, se va solicita ofertantilor care au ofertat pret egal, sa depuna o noua oferta in SEAP. Operatorii economici vor specifica in mod obligatoriu in oferta care sunt informatiile pe care le considera confidentiale din cadrul oferteI. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: Autoritate guvernamentală centrală; Localitatea: București; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: Termenele de exercitare a caii de atac sunt cele prevazute conform din Legea nr 101/2016 VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare Serviciul Juridic Contencios Adresa: Braila; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Braila; Cod postal: 810210; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 50; Fax: 40 ••• ••• 94; E-mail: a•••@p•••.ro; Adresa internet: (URL) https://www.primariabraila.ro; VI.5) Data expedierii prezentului anunt 17.07.2026
4205670 - MUNICIPIUL BRAILA
Profil autoritate
Datele din profilul autorității nu sunt disponibile momentan.
Date din anunț
Persoană
M••• M•••
a•••@p•••.ro
Telefon
40 ••• ••• 47
Fax
40 ••• ••• 94
Adresă
Braila, Braila