UNIVERSITATEA
„ALEXANDRU IOAN CUZA”
DIN IAŞI
DEPARTAMENTUL PENTRU
RELAȚIA CU REPUBLICA MOLDOVA
Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova-DRRM 2026
Beneficiar: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
Educaţie europeană în şcolile din Republica Moldova: modele de bune practici în sprijinul conectării tinerilor la reţele
educaţionale europene
Contract de finanțare nr. DRRM/C/51/30.07.2026
Nr. 3301/AP/17.08.2026
SOLICITARE DE OFERTA
În vederea achiziționării de Servicii de publicitate şi de promovare, prin achiziție directă, vă
rugăm ca, până la data de 21.08.2026 inclusiv, să ne trimiteţi oferta de preţ (lei fără TVA) pe adresa de
e-mail lorina.scripcariu(muaic.ro, pentru serviciile de mai jos:
Denumire produs
Servicii de publicitate:
comunicat de presă, tipărit şi online, color, (ziare locale şi regionale),
pentru lansarea proiectului „Educație europeană în şcolile din Republica
Moldova: modele de bune practici în sprijinul conectării tinerilor la
reţele educaţionale curopene — EDU-LINK MD” finanțat de către
Departamentul pentru Relaţia cu Republica Moldova, conform Anexă
(Comunicat de presă început de proiect)
Caracteristici tehnice comunicat de presă:
- Publicare în cotidian cu vizibilitate mare, presă locală/regională N-E (cu apariție inclusiv în
>
>
VVYY
>
>
judeţul Iaşi)
Dimensiuni anunţ/comunicat: minim 218 cmp;
Format:
e lăţime între 11-17 cm;
e înălțime între 16-23 cm.
Anunţul / comunicatul va fi încadrat în chenar;
Anunţul se va publica color;
Publicarea anunțului va fi în variantă tipărită şi online în interiorul ziarului;
Ofertantul se va ocupa de toate detaliile necesare publicării anunţului (machetare, aranjare
în pagină), astfel încât anunțul să fie uşor lizibil şi să nu fie fracționat în coloane. Macheta în
vederea obţinerii bunului de tipar din partea beneficiarului va fi transmisă în maxim 1 zi
lucrătoare de la transmiterea comenzii ferme și a conținutului comunicatului;
Data publicării: Publicarea se va face în maxim 2 zile lucrătoare de la acceptul
beneficiarului intern privind bunul de tipar pe macheta comunicatului;
Va fi livrat către beneficiar un exemplar din numărul ediţiei de apariție a anunțului publicat,
în maxim 3 zile lucrătoare de la data publicării;
ADRESA: România, lași, Bd.Carol !, nr.11, Corput J EMAIL: oana.harabagiueuaic.ra
TELEFON: 02 ••• ••• 02 înt.:2487 Cod fiscal: 4701126&
FAX: 02 ••• ••• 17, 02 ••• ••• 48
Pagina 2 din 2
> Anunţul va respecta toate cerințele finanțatorului în ceea ce priveşte dimensiunea, conținutul,
identitatea vizuală etc. şi vor avea ca scop mediatizarea proiectului şi a finanţatorului,
precum şi atragerea atenţiei beneficiarilor direcţi şi indirecţi ai proiectului;
> Conțţinutul anunţului este anexat prezentei solicitări.
Documente care se depun odata cu oferta:
1. Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe raza caruia este situat sediul
ofertantului. Din certificatul constatator/extrasul de registru prezentat trebuie sa rezulte:obiectul de
activitate al ofertantului. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in CAEN din certificatul
constatator emis de ONRC,;
2. Declaraţie privind neîncadrarea în situaţiile prevăzute la art. 59-60 din Legea 98/2016(conform
Formularului anexat);
3. Declaraţie pe propria răspundere privind reglementările obligatorii în domeniile mediului, social
şi al relaţiilor de muncă
Oferta va conţine preţul în lei fără TVA/anunț, valabilitatea ofertei, acordul privind termenul de
plată, dimensiunea anunţului.
Preţul rămâne ferm pe toată perioada de valabilitate a ofertei.
Atribuirea se va face pe baza criteriului “prețul cel mai scăzut”.
Termenul de plată
În conformitate cu prevederile Legii 139/2022, contractantul are obligaţia de a emite facturi electronice
şi de a le transmite autoritătii contractante prin sistemul naţional privind factura electronică RO e-
factura.
a) 30 de zile calendaristice de la data la care factura electronică este disponibilă spre descărcare de
către Autoritatea Contractantă din sistemul RO e-factura, dacă recepţia bunurilor este anterioară acestei
date;
b) 30 de zile calendaristice de la data recepției bunurilor dacă factura electronică este disponibilă spre
descărcare de către Autoritatea Contractanta din sistemul RO e-factura, la data receptiei ori anterior
acestei date.
Se va folosi pentru facturare codul CPV: 79341000-6
DIRECTOR ACHIZIŢII PUBLICE SI URMARIRE CONTRACTE
Ing. Gabriela îîxoaei
I U,L p IA
Responsabil achiziţie,
Lorina Scripcariu
URWA
C PARTAMENTUL PENTRU
P
LATIA CU REPUBUCA MOLDOVA
Departamentul pentru Relatia cu Republica Moldova-DRRM 2026
Beneficiar: Universitatea ,,Alexandru Joan Cuza" din Iai
Educafie europeanà In coIiIe din Republica Moldova: mode/c de bune practici in sprtjinul conectãrii tinerilor Ia relele
educalionale europene
Contract de finantare nr. DRRM/C/51/30.07.2026
Nr. 3301/AP/17.08.2026
SOLICITARE DE OFERTA
In vederea achizitionarii de Servicii de publicitate i de promovare, prin achiziie directá, vä
rugAm ca, pânä la data de 21.08.2026 inclusiv, sä ne trimiteti oferta de pre (lei fárà TVA) pe adresa de
e-mail lorina.scripcariu(uaic.ro, pentru serviciile de mai jos:
r.
crt.
Denumire produs
UM
________
Cant
________
Servicii de publicitate:
comunicat de presã, tipàrit i online, color, (ziare locale i regionale),
pentru lansarea proiectului ,,Educatie europeanA In co1ile din Republica
Moldova: modele de bune practici in sprijinu! conectãrii tinerilor Ia
retele educationale europene EDU-LINK MD" finantat de cAtre
Departamentul pentru Relatia cu Republica Moldova, conform Anexä
(Comunicat_de_presã Inceput_de_project)
Anunt
1
-
_______
_______
_______
Caracteristici tehnice comunicat de presã:
Publicare In cotidian cu vizibilitate mare, presã localálregionala N-E (cu apariie inclusiv In
judetul Iai)
> Dimensiuni anunt/comunicat: minim 218 cmp;
> Format:
" latime intre 11-17 cm;
" inaltime Intre 16-23 cm.
Anuntul I comunicatul va fi Incadrat in chenar;
> Anunul se va publica color;
> Publicarea anuntului va fi In variantä tipäritä si online In interiorul ziarului;
> Ofertantul se va ocupa de toate detaliile necesare publicärii anuntului (machetare, aranjare
In paginä), astfel incât anuntul sa fie uor lizibil i sA flu fie fractioriat In coloafle. Macheta in
vederea obtinerii buriului de tipar din partea beneficiarului va fi transmisA in maxim 1 zi
lucrãtoare de Ia transmiterea comenzii ferme i a continutului comunicatului;
> Data publicärii: Publicarea se va face in maxim 2 zile lucrAtoare de la acceptul
beneficiarului intern privind bunul de tipar pe macheta comunicatului;
> Va fi livrat cätre beneficiar un exemplar din riumärul editiei de aparitie a anuntului publicat,
in maxim 3 zile lucrätoare de Ia data publicarii;
-
ADRESA: Rornânia, lasi, Bd,CaroL I, nr11, Corput J EMAIL: oana.harabagiu®uaic.ro
TELEFON: 02 ••• ••• 02 int.:2487 Cod fiscal: 4701126
FAX: 02 ••• ••• 17, 02 ••• ••• 48
Pagina 2 din 2
> Anunul va respecta toate cerintele finantatorului In ceea ce privete dimensiunea, continutul,
identitatea vizualä etc. i vor avea ca scop mediatizarea proiectului i a finantatorului,
precum i atragerea atentiei beneficiarilor directi i indirecti ai proiectului;
> Continutul anuntului este anexat prezentei solicitãri.
Documente care se depun odata Cu oferta:
1. Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe raza caruia este situat sediul
ofertantului. Din certificatul constatator extrasul de registru prezentat trebuie sa rezulte:obiectul de
activitate a! ofertantului. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in CAEN din certificatul
constatator emis de ONRC;
2. Declaratie privind neincadrarea In situatiile preväzute la art. 59-60 din Legea 98 2016(conform
Fonnularului anexat);
3. Dec1araie pe propria räspundere privind reglementarile obligatorii In domeniile mediului, social
i a! re!atiilor de muncã
Oferta va contine preul In lei fàrã TVA/anunt, valabilitatea ofertei, acordul privind termenul de
plata, dimensiunea anuntului.
Pretul rämâne ferm pe toatã perioada de valabilitate a ofertei.
Atribuirea se va face pe baza criteriului "preu1 cel mai scázut".
Termenul de platä
In conformitate cu prevederile Legii 139 2022, contractantul are obligaia de a emite facturi electronice
i de a le transmite autoritätii contractante prin sistemul national privind factura electronicä RO efactura.
a) 30 de zile calendaristice de Ia data Ia care factura electronicä este disponibilã spre descärcare de
cätre Autoritatea Contractantã din sistemul RO e-factura, dacä receptia bunurilor este anterioarä acestei
date;
b) 30 de zile calendaristice de la data receptiei bunurilor dacã factura electronicä este disponibilä spre
descãrcare de cátre Autoritatea Contractanta din sistemu! RO e-factura, la data receptiei on anterior
acestei date.
Se va folosi pentru facturare codul CPV: 7934 1000-6
DIRECTOR ACHIZITII PUBLICE SI URMARIRE CONTRACTE
Ing. Gabriela exoaei
Responsabil achizitie,
Lorina Sc ipcariu
/