Anunțul SCN1148840 pentru Bonuri de Valoare pentru Carburant Auto este publicat de 21810425 - Politia Locala a Municipiului Pitesti și este încadrat la codul CPV 09134200-9 – Motorina (Rev.2).
AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese Politia Locala a Municipiului Pitesti Cod de identificare fiscala: 21810425; Adresa: Strada: Eroilor, nr. 30; Tipul juridic al cumparatorului: Organism de drept public, controlat de o autoritate regională; Localitatea: Pitesti; Cod NUTS: RO311 Arges; Cod postal: 110052; Tara: Romania; Persoana de contact: Ion Ciurescu; Telefon: 40 ••• ••• 30; Fax: 40 ••• ••• 31; E-mail: p•••@y•••.com; Adresa internet: (URL) www.politialocalapitesti.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Organism de drept public I.5) Activitate principala Ordine si siguranta publica
Obiect Sectiunea II.1 Obiectul achizitiei II.1.1) Titlu Bonuri de Valoare pentru Carburant Auto Numar referinta: 21810425_2024_PAAPD1475604 II.1.2) Cod CPV principal 09 ••• ••• 09 Motorina (Rev.2) II.1.3) Tipul contractului Furnizare / Cumparare II.1.4) Descrierea succinta Prin referatul de necesitate nr. 4165/25.04.2024, se solicită achiziționarea de bonuri de valoare pentru carburant auto (motorina standard), pentru autoturismele proprii, avand caracteristicile si in cantitatea prevăzută in caietul de sarcini II.1.5) Valoarea totala estimate Valoarea fara TVA: 411764,70; Moneda: RON (în cazul acordurilor-cadru sau al sistemelor dinamice de achizitii – valoarea maxima totala estimata pentru întreaga durata a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii) II.1.6) Informatii privind loturile Contractul este împartit în loturi: Nu Pot fi depuse oferte pentru: - Sectiunea II.2 Descriere II.2.2) Cod(uri) CPV suplimentare Cod CPV principal: 09 ••• ••• 09 Motorina (Rev.2) Cod CPV suplimentar: - II.2.3) Locul de executare Cod NUTS: RO311 Argeș Locul principal de executare: Sediul Politiei Locale al Municipiului PitestiSediul Politiei Locale al Municipiului Pitesti II.2.4) Descrierea achizitiei publice (natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele) Poliția Locală a Municipiului Pitești achiziționează bonuri de valoare pentru carburant auto (motorina standard), pentru autoturismele proprii, avand caracteristicile si in cantitatea prevăzută in prezentul caiet de sarcini. Achiziția bonurilor de valoare pentru carburant auto (motorina), este prevazută în Planul Anual al Achizițiilor Publice pe anul 2024 la poziția nr. 1 "Bonuri de valoare pentru carburant auto (motorina)" la articolul bugetar 20.01.05, cod unic de identificare obiect contract in SEAP 21810425_2024_PAAPD_ PAAPD1475604. Achiziția se realizează conform prevederilor art. 7, alin(2), art 68 alin(1) lit. i) din Legea 98/2016 si art. 17 din HG 395/2016. II.2.5) Criterii de atribuire Pretul cel mai scazut II.2.13) Informatii despre fondurile Uniunii Europene Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu
Bonuri de Valoare pentru Carburant Auto Anunt de participare simplificat Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA I.1) Denumire si adrese Politia Locala a Municipiului Pitesti Cod de identificare fiscala: 21810425; Adresa: Strada: Eroilor, nr. 30; Tipul juridic al cumparatorului: Organism de drept public, controlat de o autoritate regională; Localitatea: Pitesti; Cod NUTS: RO311 Arges; Cod postal: 110052; Tara: Romania; Persoana de contact: Ion Ciurescu; Telefon: 40 ••• ••• 30; Fax: 40 ••• ••• 31; E-mail: p•••@y•••.com; Adresa internet: (URL) www.politialocalapitesti.ro; Adresa web a profilului cumparatorului: https://www.e-licitatie.ro; I.2) Achizitie comuna Contractul implica o achizitie comuna: Nu Contractul este atribuit de un organism central de achizitie: Nu I.4) Tipul autoritii contractante Organism de drept public I.5) Activitate principala Ordine si siguranta publica Sectiunea II:
Legături interne utile pentru CPV, autoritate și expresiile principale din denumirea procedurii.
Cod CPV
09134200-9 - Motorina (Rev.2)
Vezi alte licitații publice pentru CPV 09134200-9 pornind de la SCN1148840.
Autoritate contractantă
21810425 - Politia Locala a Municipiului Pitesti
Explorează și alte anunțuri publicate de 21810425 - Politia Locala a Municipiului Pitesti.
Cuvinte-cheie din titlu
Bonuri de Valoare pentru Carburant Auto
Caută proceduri similare folosind titlul licitației SCN1148840.
Informatii juridice, economice, financiare si tehnice III.1) Conditii de participare III.1.1) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale Lista si descriere succinta a conditiilor: Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintelor: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (Ofertantii/ofertanti asociati, tertii sustinatori si subcontractantii) cu informatiile aferente situatiei lor. Pentru îndeplinirea obligației referitoare la modul de transmitere a DUAE de către operatorii economici participanți la procedurile de atribuire, aceștia vor completa direct în SEAP, în secțiunea dedicată a procedurii de interes, DUAE-ul deja configurat de autoritatea contractantă. DUAE, astfel completat, va putea fi vizualizat și analizat de către autoritățile contractante în secțiunea dedicată acestuia. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea AC, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Pentru persoanele juridice/fizice straine: In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit ofertantul/candidatul nu se emit documente de natura celor prevazute in cadrul cerintei sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. mai jos mentionate, AC accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative/judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Ofertantii/candidatii, asociatiii/subcontractantii, tertii sustinatori au obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE privind neincadrarea in situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. 1. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prev la: art. 164 din LG 98/2016. Doc. justificative: Caziere judiciare pentru operatorul economic si membrii organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al operatorului economic si persoanele cu putere de reprezentare, de decizie sau de control asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv. 2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevăzute la: art.165 din LG 98/2016. Doc. justificative: Certificat constatator privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat) la momentul depunerii acestor documente - ANAF in original, copie legalizata sau copii certificate conform cu originalul din care sa reiasă faptul ca ofertantul/candidatul nu are datorii restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.); Declaratie inregistrata la ANAF cu privire la sediile secundare, in raport cu care exista obligatii de plata si pentru care trebuie prezentate certificate constatatoare emise de autoritatile locale/declaratie pe proprie raspundere cu privire la sediile secundare pentru care exista obligatii de plata a impozitelor si taxelor, astfel „pentru sediul principal, certificate fiscale cu privire la plata impozitelor, taxelor, sau a contributiilor la bugetul gerenatl consolidat (buget local, buget de stat, etc) valabile la momentul prezentarii, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, se va prezenta o declaratie pe prie raspundere”. Operatorii economici care se înregistrează cu debite la bugetul de stat si/sau cel local vor fi excluși din procedura de achiziție. Operatorii economici care se încadrează la disp. art. 166, alin. 2 din Legea nr.98/2016, nu vor fi excluși din procedura de achiziție. 3. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art.167 din LG 98/2016. Doc. justificative: Documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.166 alin. 2, art.167 alin 2, art.171 din LG 98/ 2016 privind achizitiile publice; alte documente edificatoare, dupa caz. 4. Operatorii economici nu trebuie sa se incadreze in situatiile prev la: art.59 si art.60 din LG 98/2016. Se solicita declaratie de neincadrare in prevederile art.59 si art. 60 din LG 98/2016, aceasta se va prezenta odata cu DUAE, de catre toti participantii la procedura de atribuire (ofertant, asociat, subcontractant si tert sustinator). Persoanele ce detin functii de decizie in cadrul autoritatii in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire sunt urmatoarele: Nicolae Valerică, Macarie Georgeta, Ciurescu Ion, Pantoiu Marilena-Iuliana. Precizari: 1. La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, furnizat în format electronic prin utilizarea formatului standard stabilit de Comisia Europeană, reprezentând declarația pe propria răspundere a operatorului economic cu privire la îndeplinirea criteriilor de calificare și selecție; urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor. 2. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. 3. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. Nedepunerea acestora odata cu DUAE, constituie temei pentru solicitarea de clarificari pentru eventualele inadvertente de forma ale informatiilor cuprinse in sectiunile DUAE, atat ale ofertantului/candidatului, cat si ale s Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Se solicita ca firma sa fie autorizata de organele competente pentru livrarea produselor care fac obiectul prezentei proceduri de achizitie (certificat constatator ONRC cu codul CAEN autorizat pentru produsele ce urmeaza a fi livrate). Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documente justificative: Certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta (documentele se vor prezenta însotite de traducerea autorizata a acestora în limba româna). In cazul unei asocieri/subcontractari, fiecare asociat/subcontractant este obligat sa prezinte documentele solicitate la acest capitol, respectiv in cazul unei asocieri/subcontractari fiecare asociat/subcontractant este obligat sa prezinte documentele solicitate la acest capitol pentru partea din contract pe care o realizeaza. Precizari: La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, furnizat în format electronic prin utilizarea formatului standard stabilit de Comisia Europeană, reprezentând declarația pe propria răspundere a operatorului economic cu privire la îndeplinirea criteriilor de calificare și selecție; urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor. III.1.2) Situatia economica si financiara Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Nu Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: - Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: - III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala Criteriile de selectie enuntate în documentele achizitiei: Da Lista si descriere succinta a criteriilor de selectie: Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor care ar putea fi impuse: Lista principalelor produse livrate in cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii trei ani, (calculati pana la data limita de depunere oferta), cu indicarea valorilor, datelor i a beneficiarilor publici sau privati; atunci cand este necesar in scopul asigurarii unui nivel corespunzator de concurenta, autoritatea contractanta poate stabili ca sunt luate in considerare livrari de produse relevante efectuate cu mai mult de 3 ani in urma;; din care sa rezulte ca au livrat bunuri similare in conformitate cu art.179 lit.b) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice. Ofertantul trebuie sa faca dovada ca are experienta in furnizarea bunurilor ce fac obiectul contractului, cerinta fiind in conformitate cu Art.179 din legea 98/2016. Autoritatea contractanta siolicita informatii referitoare la principalele bunuri livrate in ultimii 3 ani in baza unui contract sau a mai multe contracte pentru a se asigura ca ofertantul principal/asociatii, a/au livrat in trecut bunuri de natura celor care fac obiectul prezentului contract si ca detine experienta necesara indeplinirii acestuia, in conditiile solicitate de autoritate.
Procedura IV.1) Descriere IV.1.1) Tipul procedurii Procedura simplificata IV.1.3) Informatii privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achizitii IV.1.6) Informatii despre licitatia electronica Se va organiza o licitatie electronica: Nu IV.2) Informatii administrative IV.2.2) Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare Data si ora locala: 03 ••• ••• 15:00 IV.2.4) Limbile in care pot fi depuse ofertele sau cererile de participare: Romana IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentinta oferta Oferta trebuie sa fie valabila pana la: 03.10.2024 Durata in luni: 3 IV.2.7) Conditii de deschidere a ofertelor Data si ora locala:03 ••• ••• 15:00 Locul: In SEAP
Informatii complementare VI.1) Informatii privind periodicitatea Aceasta achizitie este periodica: Nu Perioadele estimate de publicare a anunturilor viitoare: - VI.2) Informatii privind fluxurile de lucru electronice Se va utiliza sistemul de comenzi electronice: Nu Se va accepta facturarea electronica: Da Se vor utiliza platile electronice: Nu VI.3) Informatii suplimentare Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. VI.4) Proceduri de contestare VI.4.1) Organismul de solutionare a contestatiilor Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor Adresa: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3; Tipul juridic al cumparatorului: -Localitatea: Bucuresti; Cod postal: 030084; Tara: Romania; Telefon: 40 ••• ••• 41; Fax: 40 ••• ••• 42; E-mail: o•••@c•••.ro; Adresa internet: (URL) http://www.cnsc.ro; VI.4.2) Organismul competent pentru procedurile de mediere - VI.4.3) Procedura de contestare Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare: Termenul privind procedurile de contestare este de 7 (sapte) zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta despre actul autoritatii contractante considerat nelegal sau de la data publicarii documentatiei de atribuire, conform legii 101/2016 art.8, alin.1, lit b), si alin.2. VI.4.4) Serviciul de la care se pot obtine informatii privind procedura de contestare - VI.5) Data expedierii prezentului anunt 20.06.2024
21810425 - Politia Locala a Municipiului Pitesti
Profil autoritate
S••• E••• n••• 3••• S••• -••• J••• A••• L••• P••• C••• p••• 1••• P••• A••• ••
Date din anunț
Persoană
I••• C•••
p•••@y•••.com
Telefon
40 ••• ••• 30
Fax
40 ••• ••• 31
Adresă
Pitesti, Arges